“Bir Yumak Mutluluk”

AYDIN 24 SAAT 28 Aralık 2017 00:00
Videoyu Aç “Bir Yumak Mutluluk”
A
a

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İletişim Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin ortaklaşa yapmış oldukları “Bir Yumak Mutluluk” projesi kapsamında Kocagür İlkokulu ve Ortaokulu’nda okuyan ve ekonomik durumu iyi olmayan öğrenciler kışın üşümesin diye 221 atkı örüp çocuklara hediye etti.

Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İçten Duygu Çallı koordinatörlüğünde geçtiğimiz yıl başlatılan ‘Bir Yumak Mutluluk’ projesi kapsamında Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıfta bulunan 15 öğrenci, kendi evlerinde hazırlamış oldukları yiyeceklerle kampüste kermes düzenledi. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, kermesten elde etmiş oldukları gelirle diş fırçası ve diş macunu aldı. Bir Yumak Mutluluk projesinde yer alan 15 İletişim Fakültesi ikinci ve üçüncü sınıfta okuyan kız öğrenci, proje koordinatörü Doç. Dr. İçten Duygu Çallı ile birlikte farklı renklerden 275 yumak yün ip satın aldı.

Örgü örmeyi bilenler, bilmeyen arkadaşlarına örgü örmeyi öğretti. İletişim Fakültesi öğrencileri, ders aralarında, evlerinde ve bazen de derste gizliden 221 orta boy atkı ve bir tane de 100 metre uzunluğunda 22 farklı renkten oluşan uzun atkı ördü. Üniversiteli öğrencilerin Roman çocukların üşümemesi için kendi elleriyle yaptıkları atkıları, Kocagür İlkokulu ve Ortaokulu’nda okuyan öğrencilere hediye etti. Renga renk atkılarını alan minik öğrenciler, kendilerine hediye edilen atkıları aldıklarında çok mutlu oldular. Roman çocuklar, birbirinden güzel atkıları hemen boyunlarına sardılar. Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Işıl Sönmez ve öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Melis Akyıldız ağız ve diş sağlığı konusunda öğrencilere bilgi verdi. Diş hekimliği fakültesi öğrencileri ise çocuklara diş macunu ve dış fırçası dağıtıp günde en az iki kez dişlerini fırçalamaları gerektiğini söyledi. Roman çocuklar, üniversiteli gençlerle basketbol oynayıp çalınan müziklerle de doyasıya Roman oyunları oynadı. 

“ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN SAĞLIKLI OLSUN”

Gecen yıl başlatılan “Bir Yumak Mutluluk” projesinin kapsamını bu yıl genişlettiklerini ifade eden proje koordinatörü Doç. Dr. İçten Duygu Çallı, “Bu yıl Diş Hekimliği Fakültesiyle ortak bir çalışma yaptık. Öncelikle Diş Hekimliği Fakültesinde bir kermes düzenlendi. Çocuklar kendi elleriyle yaptıkları poğaça, börekleri sattılar ve elde edilen kazançla da diş macunu ve diş fırçası aldılar. Biz de bu arada boş durmadık. İletişim fakültesi öğrencileri evde, ders aralarında, kantinde çocuklara atkı ördüler. Bu sene daha kapsamlı bir proje olduğunu düşünüyorum. 221 tane atkı örüldü. Bugün de Diş Hekimliği Fakültesindeki hocalarımız ve öğrenci arkadaşlar diş ve ağız sağlığı konusunda eğitim verdi. Biz de atkılarımızı dağıttık. Bu soğuk kış gününde öğrencilerin üşümemesini istedik.” dedi. 

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ ANLATILDI

Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Işıl Sönmez, “Biz bugün burada çocuklara aslında bildikleri ama ihmal ettikleri bazı konularda bilgi verip tekrar hatırlatmayı amaçladık. Amacımız ağız diş sağlığının önemini hatırlatmak. Onlara belli eğitimlerle nasıl dişlerini fırçalamaları gerektiğini göstermek, ağız diş sağlığı açısından hangi gıdaların zararlı olduğu ve hangi beslenme tiplerinin yararlı olduğunu anlattık. Çocuklara bilgi verdikten sonra soru cevap halinde kafalarına takılan soruları cevaplayıp ağız ve diş sağlığının önemine vurgu yaptık” diye konuştu. 

Kocagür İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Zafer Çelik, üniversite öğrencelerinin yapmış olduğu anlamlı etkinlik nedeniyle teşekkür etti. Çelik, okuma yazma oranın düşük ve orta okul bittikten sonra eğitim hayatına son veren minik öğrencilere, Türkiye’nin değişik illerinden gelen kız ve erkek öğrencileri örnek gösterip onların da eğitimlerini sürdürmelerini söyledi. Mahalle hakkında bilgi veren Kocagür Mahalle Muhtarı Orkan Akrancı’nın da katılmış olduğu programda öğrenciler doyasıya eğlendi. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat