‘Çocuk Gelinler Projesi’Ne Start

TÜRKİYE 27 Nisan 2015 13:20
Videoyu Aç ‘Çocuk Gelinler Projesi’Ne Start
A
a

Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Roman Dernekleri Federasyonu Ve Kurumlarla Birlikte ‘Daha Dün Çocuktum!’ Adlı Çocuk Gelinler Projesi Start Verdi.

Bursa’da çocuk gelinlerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi ve erken yaşta yapılan evliliklerin önüne geçilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nce organize edilen ‘Çocuk Gelinler Projesi’, yarın Mustafakemalpaşa’da verilecek seminerle start alıyor. Başbakanlık genelgesi doğrultusunda düzenlenen projeyle sağlıklı toplumun önündeki en büyük engel olan çocuk yaşta evliliklerin önüne geçmek istediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki partneri, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin kurucusu olan Bursa, inşallah bu konuda da örnek bir çalışma gerçekleştirecek. Buna yürekten inanıyorum” dedi.
‘Çocuk Gelinler Projesi’ için Merinos’taki Gölpark Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen lansman toplantısına; Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Rahmi Turan, ilgili kamu kurumlarının yetkilileri ve basın mensupları katıldı. Basın toplantısı öncesinde, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ‘Daha Dün çocuktum’ isimli kısa film de davetlilere gösterildi.
17 ilçede seminerler
Çocuk yaşta yapılan evliliklerin yanlışlığı ve bireylere verdiği zararlar konusunda 17 ilçede toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefleyen proje, 28 Nisan 2015 tarihi itibariyle Mustafakemalpaşa’dan başlayacak ve her hafta farklı bir ilçe ziyaret edilerek 24 Aralık 2015 tarihinde sona erecek. Proje çerçevesinde; doktor, avukat, psikolog, çocuk gelişim uzmanı, sosyolog, hemşire, psikolojik rehber danışman ve din görevlilerinden oluşan uzman gruplar, gidilen ilçelerdeki ortaokul ve lise öğrencilerine, ailelerine, öğretmen ve din görevlilerine yönelik farkındalık seminerleri verecek.
Basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, projenin Başbakanlık genelgesi doğrultusunda Bursa Valiliği’nce hazırlandığını, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Bursa Barosu, sağlık kurumları ve Bursa Roman Dernekleri Federasyonu’nun katılımıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlendiğini söyledi. Çocuk gelinler meselesinin Türkiye’nin kanayan yarası olduğuna, ekonomik ve siyasi anlamda büyük atılımlar gerçekleştiren ülkenin bu alanda istenilen seviyeye gelemediğine dikkat çeken Başkan Altepe, sosyal eksikliklerin giderilmesi noktasında yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü ifade etti. Birçok konuda OECD standartlarının üzerinde olan Türkiye’nin eğitimde sınıfta kaldığını, sosyal yaraların iyileştirilmesi konusunda eğitim faaliyetlerine özel önem verilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Altepe, “’Çocuk Gelinler Projesi’yle ülke genelinde birçok şehirde olduğu gibi Bursa ve ilçelerinde de yoğun çalışmaya giriyoruz. Çocuklarımızın küçük yaşta gelin verilsin istemiyoruz. Küçük yaşta kurulan aile müesseselerinin sağlıklı olmadığını, çocukların gerçek anlamda çocukluklarını yaşayamadığını, bunun da toplum sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurduğunu vurguluyoruz. İnşallah bundan sonra Türkiye, başlattığımız bu projeyle benzer eksiklikleri yaşamayacak” diye konuştu.
“Bizlere düşen, örnek olabilmek”
Konuşmasında, çocukların ‘gelişimlerini tamamladıktan, eğitim alarak çocukluklarını yaşadıktan sonra’ sosyal ve ekonomik hayata hazırlanmasının doğru olduğuna dikkat çeken Başkan Altepe, “Kadınlarımızın kendilerini hayata hazırladıktan sonra sağlıklı bir şekilde aile müesseselerini kurmaları gerekiyor. Zihinsel ve fikri açıdan hazır olmadan girdikleri evlilikler hüsranla, acıyla sonuçlanabiliyor. Toplumsal sıkıntılar birbiri ardına baş gösterebiliyor. Bizlere düşen, Bursa olarak bu konuda örnek olabilmek” şeklinde konuştu. Çocuk gelinler meselesini aşmanın kolay olmadığını, insan düşüncesini değiştirmenin şehir ve caddeleri değiştirmekten çok daha zor olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bugün karar alıp da yarın bunu düzene sokacak durumda değiliz. İnşallah tüm kurumlar bir araya gelip, el ele verip bu sıkıntıyı uzun vadede gidereceğiz. Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki partneri, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin kurucusu Bursa. Sağlık bakanımız da Bursa’dan. Yeni dönemde inşallah, bu tür projeler bazında öncü atılımlar yapacağız” ifadelerini kullandı.
Karaloğlu, toplumu duyarlılığa davet etti
Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 1. Maddesi’nin her insanı 18 yaşına kadar çocuk kabul ettiğini, Türkiye’nin de bu sözleşmeyi 1995 yılında kabul ederek yürürlüğe koymuş bir ülke olduğunu hatırlatan Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise, kabul edilen sözleşmeye aykırı davranmalarının mümkün olmadığını dile getirdi. BM Sözleşmesinin kendileri için bağlayıcı olduğunu ve uygulama zorunluluğunun bulunduğunu kaydeden Karaloğlu, “Eğitim ve oyun çağındaki bireylerin evlendirilmesi, her şeyden önce insan hakları ihlalidir. Fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamadan oluşturulan aileler, aile baskısından kaçmak için çocukların kendilerine alan oluşturmasından başka bir şey değildir. O yüzden 18 yaşına gelmemiş bir çocuk, evlendirilmesin. Bu konuda toplumumuzu duyarlılığa davet ediyoruz. El eve verirsek, çocuklarımızın oyun çağında evlenmelerinin önüne geçebiliriz. Bunu mutlaka başarmak zorundayız” açıklamasında bulundu.
Sosyal olayların sıkıntılı olduğunu, bugün verilen bir kararın yarın uygulanamayacağını vurgulayan Karaloğlu, “İyi niyetle başlanılan bir iş, mutlaka sonuç alır. Buna inanıyorum” dedi. Vali Münir Karaloğlu, işin başlıca muhataplarından olan Bursa Roman Dernekleri Federasyonu’nun proje çerçevesinde hareket etmesinin de çok önemli olduğunu ifade etti.
Bursa Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Rahmi Turan da, Büyükşehir Belediyesi’nin organizatörlüğünde gerçekleştirilen projede yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti. Turan, sorunun çözümü için federasyon olarak samimiyetle hareket edeceklerini vurguladı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat