“Latmos dünya kültür mirası listesine girmeli”

AYDIN 24 SAAT 18 Mayıs 2018 13:10
Videoyu Aç “Latmos dünya kültür mirası listesine girmeli”
A
a

Aydın Arkeoloji Müzesi tarafından 2018 Uluslararası Müzeler Günü kapsamında “Latmos’un Işığında” 1. Uluslararası Sanat ve Tasarım Sergisi açıldı. Serginin açılışına katılan Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, 8 yıllık geçmişe sahip olan Latmos figürlerinin dünya kültür mirası listesine girmesi gerektiğini söyledi.


Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından Uluslararası Müzeler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler hafta boyunca gerçekleştirilecek. Muğla, Milas İlçesi, Aydın, Söke ve Koçarlı ilçelerini kapsayan Büyük Menderes deltasının güneydoğu kemsinde konumlanan Bafa Gölü ile Batı Menteşe Dağlarının uzantısı olan Latmos dağında bulunan kaya resimleri, ilk defa 1994 yılında Analisa Peshhlow Bindokat tarafından keşfedildi. Dünyada eşi benzeri bulunmayan 180’e yakın kaya resminin bir bütün olarak korunup gelecek kuşaklara aktarılması konusunda farkındalık yaratmak ve toplumda sahiplenme duygusu oluşturulması için Arkeoloji Müzesi çalışma başlattı. 
Türkiye’de farklı üniversitelerin Güzel Sanatlar bölümünde görevli akademisyenlerin hazırlamış olduğu eserler arasından seçilen 70 eser, Arkeoloji Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Aydın müzesinin Türkiye’deki sayılı müzelerden biri olduğunu vurgulayan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Doç . Dr. Gülten Kurt, “Aydın Arkeoloji Müzesi sanata verdiği destek ve müzecilik faaliyetleri kapsamı içerisinde kültürel ve eğitim anlamında düzenlemiş oldukları her türlü etkinlik kapsamı içinde yer alan konferanslar, sergiler, paneller, öğrencilere verdiği müzecilik eğitimi ile en güzel müzecilik örneği sergilemektedir. 2015 yılında da Avrupa’da Yılın Müzesi kapsamında Türkiye’yi temsilen orada isimlerini duyurdular. Sanata verdikleri destekle de her gelişimize müzede bir heyecan bir aktif hayatı seziyoruz. Buraya geldiğimizde dolu dolu yaşıyoruz. Burada geçen yıl kişisel sergilerimizi açtık. Geçmişle ve Latmos’la bizi birleştirdikleri için, Latmos’un heyecanını, Latmos’un duygusal anlamda savaş sahnesi yerine sevgi teması içermesi bizi daha çok heyecanlandırdı. Bizleri burada topladıkları ve bu sergiyi uluslararası düzeye taşıdıkları için teşekkür ediyorum. 183 eserden seçilen 70 eser sergilendi. Farklı üniversitelerden ve farklı sanatçılardan farklı malzemelerle yapılmış ve Latmos’u, sevgiyi insanlığı yansıtan, çok güzel eserler var” dedi.
“HERKES LATMOSU TANIMALI”
Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Yılmaz Akkan, “Tüm dünyada her yıl 18 Mayıs’ta Müzeler Haftası kutlanıyor. Aydın Müzesi olarak zengin kültür varlığı ile bakanlığımızın vizyonuna uygun biçimde faaliyetler yapıyoruz. Tabi ki biz klasik müzecilik anlayışı ile çalışmıyoruz. Latmos için bölgenin en derin tarihini barındırıyor diyebiliriz. Bu alanla ilgili bir farkındalık yaratmak için çalışmalar başlattık. Herkes Latmos’u duymalı bilmeli ve bu anlamda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Tasarımları ile sergiye katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Muhakkak ki Latmos size minnettar kalacaktır” diye konuştu.
LATMOS’U DÜNYAYA ANLATALIM
Açılışa Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ise, “Latmos dağlarında 8 bin yıl önceki insanların sanatsal faaliyetleri bulunuyor. Sadece karnını duyurmak ve yaşamak için mücadele eden insanlardan farklı olarak Latmos’ta yaşayanlar, sanatsal faaliyetler gerçekleştirmiş. Latmos Aydın için çok önemli bir yer. Latmos’un dünya kültür mirası listesine girmesi gerekiyor. Ben Latmos’un dünya mirası listesine girmesi için çalışmalar yapıyorum. İnşallah kalıcı listeye girer. İçinde savaş ve kavganın olmadığı kadın ve erkeklerin yansıtıldığı bu kaya resimlerinin içinde dua yapanları, dans edenleri görüyoruz. 8 bin yıldır bu kaya resimleri yaşıyor. Bizler inceleyebiliyoruz. İsteriz ki 8 bin yıl sonra da insanlar bu kaya resimlerine baksın. Aydın’da Latmos’a sahiplenmenin giderek artmasını diliyorum. İster Latmos diyelim ister Beş Parmak diyelim o resimleri dünyaya anlatalım” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat