70 yıllık gelenek binlerce kişinin katılımı ile devam etti

AYDIN 24 SAAT 15 Ocak 2018 10:43
Videoyu Aç 70 yıllık gelenek binlerce kişinin katılımı ile devam etti
A
a

Türkiye’de deve güreşlerinin ilk olarak düzenlendiği yer olarak kayıtlara geçen Aydın’ın Germencik İlçesi’nde 70. Geleneksel deve güreşi festivali binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşti. Sabahtan akşama kadar devam eden güreşler havanın da güzel olması ile piknik havasında geçti. Kendi devesini de güreştiren Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, “Germencik’i deve güreşlerin

Germencik Alangüllü Mahallesi’nde bulunan doğal arenada gerçekleştirilen güreşlere; Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nden yaklaşık 150 deve ile binlerce izleyici katıldı. Yörük geleneklerinin de yaşatıldığı deve güreşi festivalinde izleyicilere Germencik Belediyesi tarafından Türk Bayrağı hediye edildi. Sabah saatlerinde başlayıp, akşama kadar devam eden güreşlerde özel karşılaşmalar da yapıldı. Kendisi de deveci olan Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın’ın ‘Çılgın Akın’ adlı devesi baş güreşlerinde arenada yer aldı.
Önemli bir Yörük Kültürü olan deve güreşlerinin aynı zamanda insanların kaynaşmasına ve sosyal etkinliklerin sağlanmasına da vesile olduğunu belirten Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, “Yörükler Diyarı Aydın’ın tarihinde deve güreşleri asırlardan bu yana yapılan önemli kış aktivitelerinden biridir. Önceleri Obalar arasında yapılan bu güreşler artık belediyeler öncülüğünde yapılıyor. Germencik Belediyesi olarak bu yıl 70.’sini gerçekleştirdiğimiz Deve Güreşi Festivaline olan ilgi her geçen gün artıyor. Germencik deve güreşlerinin Kırkpınar’ı haline geldi. Türkiye’nin en namlı pehlivan develeri Germencik Arenası’nda hünerlerini sergiledi. Keyifli bir güreş oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Bir yandan piknik yapan diğer yandan da güreşleri izleyen vatandaşlar unutulmaz bir hafta sonu geçirdi. Güreşlerde dereceye giren develerin sahiplerine çeşitli ödüller verildi. Güreşleri Germencik Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkanı Ümmet Akın, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasetçilerin yanı sıra kadınlar da ilgiyle izledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat