ADÜ'ye yakışmadı

AYDIN 24 SAAT 19 Nisan 2018 12:27
Videoyu Aç ADÜ'ye yakışmadı
A
a

Adnan Menderes Üniversitesi(ADÜ) daha önce açılışını gerçekleştirmiş olduğu Teknokent’in tanıtımını yapmak amacıyla düzenlemiş olduğu basın toplantısında özel olarak davet etmiş olduğu basın mensuplarını kahvaltı esnasında kenarda bekletmesi ve firma yetkililerine kahvaltı yaptırmasına gazeteciler tepki gösterdi.


Aydın’da bir takım programlara katılmak üzere 2017 kasım ayında ziyarette bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından açılışı yapılan Teknokent’e 5 ay aradan sonra yerleşen 15 firma yetkilileri ve çalışanlarını tanıtmak üzere ADÜ Rektörlüğü tarafından yapılan tanıtım toplantısında haber yapmak üzere davet edilen basın mensuplarına yer ayrılmayıp üvey  evlat muamelesi gösterilerek toplantı alanın dışında tutuldu. Teknokent alanı içerisinde gerçekleştirilen programa Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, rektör yardımcıları, firma yetkilileri ve çalışanları katıldı.
Teknokent hakkında bilgi veren Teknokent A.Ş. Müdürü Cemal İyem’in açılış konuşmasında basın mensuplarının oturduğu yerden kalkmadığını fark eden ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, uzaktan basın mensuplarını el işaretiyle haber yapmaları için davet etmesine rağmen gazeteciler, yerinden kalkmayınca Rektör Bircan’ın yüzünün rengi değişti. Protokol ve firma yetkilileri karınlarını doyurduktan sonra yapmış oldukları hatanın farkına varınca, basın mensuplarına özel bir masa ayarlamak istese de Türkiye’nin dördüncü güç basının toplantıda dışlanması hoş karşılanmadı.Basın mensupları, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve  Hakan Ülken’in konuşmasının ardından alanı terk etti. 
Aydın’da Teknokent’in yapılması konusunun 15 yıldır konuşulduğunu ifade eden Aydın Ticaret Odası Başkanı Ülken, “Ufak tefekte olsa bizim çorbada tuzumuz varsa ve Aydın ekonomisine, Aydın’ın teknolojik gelişmesine, sektörel dağılımına fayda koyduysak ne mutlu bize. Bir ilin ekonomisi sadece belli bir sektör ve ya başka bir sektör üzerine kurgulandıysa yarın en kırılgan ili ve ekonomisi haline gelir. Hep üstüne basa basa ifade ediyoruz. Aydın’ın sanayi, turizm, tarım, eğitim, hizmet kenti olması için çabalıyoruz. Aydın’ın önüne hangi vasfı koyarsanız taşıyacak bir kent. Onun içerisinde bu sektörel dağılıma Teknokent’in önemli katkı vereceğini düşünüyoruz” dedi.
Ülkeler arası rekabetin had safhada olduğu bir çağda yaşadıklarını vurgulayan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bu çağda donanımı iyi olan, akademik geri dönüşümü iyi olan ve nitelikli ürünler üretenler öndeler. O anlamda ülkemizin ürettiği mamul maddelerini nitelikli hale getirmek yükte hafif, nitelikte ağır hale getirmek için bu rekabetçi alanda biz de ülke olarak yerimizi almaya çalışıyoruz. Ülkemizin orta gelir tuzağı dediğimiz bir tuzağa takılmamak için elimizdeki insan sermayesini de daha nitelikli hale getirmemiz lazım. Ülkemizde bütün vilayetlerde aşağı yukarı üniversite açıldı, birden çok üniversitesi olan vilayetlerimiz var. İnsanımızı daha nitelikli hale getirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu nitelikli insan gücünün ürettiğimiz ürünlere de yansıması lazım, onun doğası da böylesi teknokentler böylesi ortamlardır.” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat