Aydın'da Jeotermal faciası devam ediyor

AYDIN 24 SAAT 20 Nisan 2017 11:51
Videoyu Aç Aydın'da Jeotermal faciası devam ediyor
A
a

Kuyucak'ın Horsunlu Mahallesinde kurulan Bereket Enerji Üretim A.Ş'ye ait jeotermal tesis, asitli suyu arazilere bırakıyor.

Horsunlu Mahallesi Şose Caddesi üzerinde arazisi bulunan İbrahim Düztepe," Bereket Enerji Üretim A.Ş tarafından arazilere salınan asitli su, Şose Yolu'na ve daha sonra da benim arazime geliyor" diyerek tepkisini dile getirdi.

Bereket Enerji Üretim A.Ş tarafından, Horsunlu Mahallesi Kurtuluş Caddesi üzerine kurulan jeotermal tesisin çalışmaları sırasında, araziye salınan asitli sudan dolayı çiftçiler mağdur olduklarını belirttiler. O bölge üzerinde arazisi olanlar, mağduriyetlerin giderilmesini istedi. Öte yandan Şose Caddesi'nin, Yiğit Kümeevleri Sokak ile kesiştiği noktada da bırakılan asitli sular, gölet olmuş durumda. Bereket Enerji Üretim A.Ş tarafından, o bölgelere her gün toprak atılarak önüne geçmeye çalışılsa da, çiftçiler bu durumdan rahatsız olduğunu dile getiriyor.

Asitli suyun bırakıldığı bölgede arazisi olan İbrahim Düztepe," 3 gündür Bereket Enerji tarafından asitli su arazilere bırakılıyor. Şose Caddesi'nden taşan asitli su, benim zeytin dikili arazime geliyor. Bu durumdan mağdur oluyoruz. Bereket Enerji yetkililerini arıyoruz, üst düzeyde bir yetkili ile muhatap olamıyoruz. Biz, bu bırakılan asitli suyun ve arazimin toprağını analiz için laboratuvara gönderdik. Sonuçlarını bekliyoruz. Ne gerekiyorsa yapacağız. Biz mağdur olduk, başkaları mağdur olmasın. Son bulsun böyle durumlar" dedi.

Öte yandan tarlalarına motosikletiyle gitmek isteyen vatandaşlarda, su göleti oluşmuş alandan geçemedikleri için, yolunu uzatmak zorunda kalarak başka yollardan gitmek zorunda kalıyor.

Kaynak : aydın denge
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat