Aydın'daki FETÖ/PDY davasında ara karar verildi

AYDIN 24 SAAT 25 Mart 2017 11:37
Videoyu Aç Aydın'daki FETÖ/PDY davasında ara karar verildi
A
a

Aydın'da FETÖ/PDY'nin Didim ilçesi yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 10'u tutuklu 44 sanığın yargılandığı davada ara karar verildi . Tutuklu sanıklardan Hüseyin Metin tahliye oldu

Aydın 2. Ceza Mahkemesi'nce Aydın Gençlik Merkezi Fethi Sekin Toplantı ve Konferans Salonu'nda görülmeye başlanan duruşmaya, 2'si Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) bağlanan 10'u tutuklu, 30'u tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmanın yapılacağı salonun çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Duruşmayı izleyecek sanıkların yakınları x-ray cihazından geçirildi.

Mahkeme heyeti, 6 tutuksuz sanığın savunmalarını dinledi. Sanıklar kendilerine yöneltilen FETÖ/PDY üyesi olduklarına ilişkin suçlamaları reddetti.

Mahkeme heyeti, sanıkların savunmalarının ardından ara kararını verdi.

Tutuklu sanıklardan Hüseyin Metin'in tahliyesine, diğer 9 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Dava 5 Haziran 2017 tarihine ertelendi.

 

- İDDİANAME

Didim ilçesinde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Aydın Cumhuriyet Savcısı Ahmet Çamoğlu tarafından hazırlanan 35 sayfalık iddianame Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmişti.

 

Haklarında 7,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istenen sanıklara "Devlet kurumlarını ele geçirerek anayasal düzeni yıkarak yerine totaliter ve otoriter bir cemaat oligarşisi, zümre hakimiyetine dayanan devlet düzeni kurmak amacı ile hareket eden silahlı terör örgütü FETÖ'nün üyesi oldukları, şüphelilerin eylem birliği ve suç paylaşımı içerisinde hareket ederek Aydın ili ve Didim ilçesinde yapılanmada yer aldıkları, 15 Temmuz 2016 günü ülke genelinde cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti devletini ve anayasal düzenini ve hükümetini yıkmak amacı ile darbe teşebbüsünde bulunanlara destek verdikleri, terör örgütü FETÖ ile iltisaklı oldukları, bu bağlamda şüpheliler ile ilgili yapılan araştırmalar ve toplanan delillere göre terör örgütü üyesi oldukları" suçlamaları yöneltilmişti.

Kaynak : Haber Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat