Aydın’ın körüklü çizmesini İstanbul’da tanıttı

AYDIN 24 SAAT 23 Ekim 2017 10:22
Videoyu Aç Aydın’ın körüklü çizmesini İstanbul’da tanıttı
A
a

Aydın Efesi'nin değişmez aksesuarı körüklü çizme ve Sökeli ustası Zeki Avcıoğlu, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneğinin binin üzerinde markanın katılımıyla düzenlediği, binlerce yeni modelin sergilendiği Avrupa'nın ikinci büyük Ayakkabı ve Moda Fuarında yer aldı. Fuarda yoğun ilgi gören Aydın’ın kültürel değerlerinden biri olan körüklü çizme ve ustası Zeki Avcıoğlu tarafından fuara katılan kişilere tanıtıldı. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği tarafından ‘Ustalara Saygı Projesi’ kapsamında körüklü çizme ustası Zeki Avcıoğlu’na plaket takdim edildi.

Körüklü çizme ustası Zeki Avcıoğlu, bu sanatın tanıtıma, yardıma ve yaşatılmasına ihtiyacı olduğunu belirterek, "84 yaşındayım, babamın yanında çıraklık yaparak bu işe başladım. Bu çizme sağlıklıdır, doğal ürünlerle yapılmıştır. Benim yardıma ihtiyacım yok, bu sanatın yardıma ihtiyacı var. Bu sanatın yaşaması gerekir, ölmesin bu sanat. Bana bir isim takmışlar, "kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları sanatkarı" diyorlar. Neden kaybediyorsunuz. Ben zaten kaybolacağım ama bu kaybolmasın" diye konuştu.
Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü kayıtlarına göre; Körüklü çizmenin dışında dana derisi, içinde ise sahtiyan adı verilen palamutla pişirilmiş (terbiye edilmiş) keçi derisi kullanılmaktadır. Çizme dikilmeden önce çizmeyi giyecek olan kişinin ayak ölçüsü alınmakta ve ayak bileğinin tam üzerinden başlayan her biri 3,5 cm olan körük kıvrımları ölçülerek hazırlanmakta, ölçüye göre kalıp çıkarılmaktadır. Ayak bileğinin üzerinde yer alan körük, içeride kalan havayı vakumlayarak ayağın yazın serin, kışın sıcak tutulmasını sağlamaktadır. Aydın’da körüklü çizmenin iki önemli ustasından biri, bu zanaata henüz 7 yaşındayken başlayan ve 2009 yılının Mayıs ayında vefat eden Cafer Sağdıç, diğeri ise Sökeli Zeki Avcıoğlu’ dur.
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat