Başkan Çetindoğan: "Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisizidir”

AYDIN 24 SAAT 9 Aralık 2017 15:30
Videoyu Aç Başkan Çetindoğan: "Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisizidir”
A
a

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan, Kudüs konusundaki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, "İsrail’e böyle bir koz verilmesinin hiçbir hukuki, insani ve vicdani açıklaması olamaz, Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Kendi başkentine hakim olamayan Trump diğer ülkelere başkent atıyor” dedi.

ABD'nin ve Trump'un bu kararını şiddetle protesto ettiklerini belirten AYESOB Başkanı Çetindoğan, "ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma düşüncesi kabul edilemez. Filistinli kardeşlerimiz bugün, hiçbir hukuki dayanağı olmayan, insanlık dışı muamelelere maruz kalırken, İsrail’e böyle bir koz verilmesinin hiçbir hukuki, insani ve vicdani açıklaması olamaz. Uluslararası hukukun dahi hiçe sayıldığı Filistin meselesinde tarafını ortaya koyan ABD, tarihi boyunca İsrail’in emellerinden biri olan bu hamleyi geri çekmelidir. Filistin, yalnızca Müslümanları ilgilendiren bir konu değil, insanlık tarihine kara leke olarak yerleşen bir zulümdür. Tüm İslam alemi olarak var gücümüzle bu zulmün ve bu kararın karşısında durmalıyız” diyerek tepkisini dile getirdi.
Bu duruma tüm dünyanın tepki vermesi gerektiğini kaydeden AYESOB Başkanı Çetindoğan, “ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve elçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacaklarını açıklaması kabul edilmez bir durumdur. Aslında Müslümanlar kadar Hristiyanları da ilgilendiren bu duruma Vatikan'ın da tepki göstermesi gerekir” ifadelerine yer verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat