BAŞKANIN İRADESİ SONUCA GÖTÜRDÜ

AYDIN 24 SAAT 18 Ocak 2018 22:14
Videoyu Aç BAŞKANIN İRADESİ SONUCA GÖTÜRDÜ
A
a

Aydın'ın Didim ilçesinde 1994 yılında şehir merkezindeki esnafın şu an 75. Yıl Sanayi Sitesi olarak bilinen yere taşınmasının ardından başlayan süreç, 23 yıl sonra Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın takibi ve yapıcı davranışıyla çözüme kavuştu.

Didim’in yıllardır kanayan yarası olan ve her seçim döneminde siyasiler tarafından seçim malzemesi olarak kullanılan 75. Yıl Sanayi Sitesi'nin yer problemi, sorun olmaktan çıktı. 1994 yılında dönemin Didim Belediyesi tarafından kent merkezinde olan esnaflar, belediyenin kararı ve desteklemeleriyle o dönem bu bölgeye taşındı. Taşınmanın ardından 1998 yılında belediyeye ait olan bölge, mahkeme kararıyla mera alanı olarak kabul edildi. 
 
  2009 yılında Sanayi Sitesi'ndeki yerin sorunu hukuki boyuta taşınınca, Aydın İl Mera Komisyonu'na gerekli başvurular yapıldı. O dönem kooperatif yönetimince yapılan takibin ardından Mera Komisyonu kararınca ot bedeli adı altında ödenmesi gereken para, esnaflarca toplanıp ilgili hesaba yatırıldı. Ödemenin yapılmasının ardından yer, meradan çıkıp hazineye geçti ve süreç içerisinde yerin planlaması için süre verilip çalışmalar tekrar başlatıldı. 23 yıldır devam eden bu süreç hem yerel seçimlerde, hem de genel seçimlerde bir çok kişi tarafından seçim malzemesi olarak kullanılmıştı.
  ÇÖZÜM ATABAY’IN DÖNEMİNDE BULUNDU

  Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın 2014 yılında Belediye Başkanı seçilmesinin ardından 75. Yıl Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Şahin ve yönetim kurulu, yaşadıkları durumu anlattı ve destek istedi. Başkan Atabay, planlamalar konusunda atılacak her türlü adıma gerek Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, gerekse Didim Belediye Meclisi'nde destek olacağını dile getirdi. Kooperatif yönetimi ile Didim Belediyesi'nin ortak çalışmaları sonucunda hazırlanan 1/5000’lik planlar, Başkan Atabay’ın takibi sonucunda 2017 yılında Aydın Büyükşehir Belediyesi'nce onaylandı. 2017’de onaylanan planların 1/100’lik planları ise 2018 yılı Ocak ayı belediye meclisinde kabul edildi. 23 yıldır sorunun çözümü için kapı kapı siyasilerden destek isteyen esnaflar, çözümü Başkan Atabay’ın döneminde buldu. 
  “SANAYİ ESNAFIMIZA HAYIRLI OLSUN”
  Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Atabay, “İlçemiz için kanayan yaramız olan 75. Yıl Sanayi Sitesi'nin imar planı artık bitti. 1994 yılından bu yana süren sıkıntılı dönemi artık geçtik. Sulandırmak isteyenler oldu tabi ki ama müdahalemizi yaptık. Yerin satın alma işlemleri kaldı. Planlayıcıların hazırlayacağı evrakların yetersizliği sonucu Ocak ayı Büyükşehir Meclisi'ne giremedik ama Şubat ayı meclisinde bu işi bitireceğiz. Bundan Böyle 75. Yıl Sanayi Sitesi sakinleri kooperatif adına kendi yerlerini satın alacak. Sonrasında hisseleri nispetinde üyelere dağıtılacak. Kooperatifin sözleşmesinde hepsi var. Oradaki en büyük sıkıntı imar planıydı. İmar planı bu zamana kadar yapılamadığı için hiçbir şekilde yasallaşamıyordu. 'Niçin bu kadar sürede kaldı?' derseniz, seçim dönemi, geçiş dönemi, erken seçim derken siyasi malzeme yapıldı. İlçeye hizmet ederken her iş siyasi malzeme yapılamaz. Bizler sorunların çözümü için bu makamlara seçildik. Bu tür işler zamanında yapılsaydı bu sorunlarla karşılaşılmazdı. Biz bugün buranın planını bitirmemiş olsaydık süreleri doluyordu. Bizim yaptığımız ortadaki yarayı tedavi edip ayağa kaldırmak oldu. Sanayi esnaflarımıza hayırlı olsun” dedi.

Kaynak : sesgazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat