Çakırbeyli'ye Adnan Menderes Müzesi yapılsın

AYDIN 24 SAAT 29 Mayıs 2017 11:55
Videoyu Aç Çakırbeyli'ye Adnan Menderes Müzesi yapılsın
A
a

Demokrasi Şehidi Adnan Menderes'in köyü olan Çakırbeyli mahallesinin muhtarı Mehmet Demir, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıldönümünde müze talebini dile getirdi.

27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'yle iktidardan indirilip idam edilen Adnan Menderes'in acısını yıllardır kalpten yaşadıklarını kaydeden Çakırbeyli mahalle muhtarı Mehmet Demir, Çakırbeyli'ye Adnan Menderes Müzesi'nin kurulmasını istediklerini belirtti. Menderes'in hatıralarını görmek için pek çok ziyaretçinin mahalleye geldiğini ve müzenin eksikliğini hissettiklerini vurgulayan Demir, "27 Mayıs'ta köyümüzde yas ilan edilmiş gibi oluyor. Çakırbeyli sakinleri olarak bizler maalesef bu acı günde çok sevdiğimiz Adnan Menderes'i başına gelenleri üzülerek anıyoruz. Burası Menderes'in köyü ve onun hayatının büyük bölümü bu köyde geçmiştir. Menderes'in köylüsü olarak en büyük hayalim, müzesinin buraya yapılmasıdır. Bu hayalimi gerçekleştirmek için yıllardır mücadele veriyorum. Ama bugüne kadar bize destek olan ya da yardımcı olan çıkmadı" dedi.
KÖYE GELENLER BURUK AYRILIYOR
Demir, "Türkiye'nin dört bir yanından gelen insanlar rahmetli Adnan Menderes'in yaşadığı çiftliği görmek istiyorlar. Ancak bu insanlar buraya geldiklerinde Adnan Menderes ile ilgili hiçbir şey göremediklerinde köyümüzden buruk bir şekilde ayrılıyorlar. Biz rahmetli Adnan Menderes'in köylüleri olarak, mahallemizin girişindeki Menderes Çiftliğinin içerisindeki konağın müzeye dönüştürmesini istiyoruz. Adnan Menderes'in aziz hatıralarının da orada sergilenmesini bekliyoruz" diye konuştu. 
ÜMRAN MENDERES KONAĞI BAĞIŞLAMIŞTI
Çakırbeyli köyünde merhum Başbakan Adnan Menderes'in doğup büyüdüğü evin Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'ne dönüştürülmesi için 2004 yılında çalışmalar başlatılmış, ancak girişimler sonuçsuz kalmıştı. Aydın Menderes'in Aralık 2011'de hayatını kaybetmesinin ardından eşi Ümran Menderes, Çakırbeyli'deki tarihi Adnan Menderes Çiftliği'nden kendisine kalan 200 dönüm araziyi ADÜ'ye bağışlayacağını açıklamıştı. Ümran Menderes'in açıklamasının ardından 5 yıl geçmesine rağmen Adnan Menderes'in çiftliğinin Adnan Menderes Üniversitesi'ne devrinin gerçekleşmediği ve bu nedenle çiftlikte bulunan tarihi konağın müzeye dönüştürülemediği öğrenildi. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat