Çankır; ‘Ücretsiz su için anlaşmaya hazırız’

AYDIN 24 SAAT 10 Temmuz 2018 15:56
Videoyu Aç Çankır; ‘Ücretsiz su için anlaşmaya hazırız’
A
a

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Aydın’da su fiyatlarıyla ilgili polemikler ve teklifler dinmek bilmiyor. AK Parti ve CHP’nin su fiyatlarına ilişkin açıklamalarına bir yenisi daha eklendi. CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, parti olarak suyun ücretsiz yapılması için anlaşmaya hazır olduklarını belirterek AK Parti’nin işi sulandı


CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, İl başkanlığında su fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. İlçe Başkanlarının ve partililerin katılmış olduğu toplantıda İl Başkanı Çankır, su fiyatlarını düşürebilmeleri için öncelikle 2560 sayılı yasanın değiştirilmesi gerektiğini söyledi. “Suyu ücretsiz yapacağız” diyen AK Partili Belediyelerin 2018 sonuna kadar katı atık bedeli almama gibi bir inisiyatifi olduğunun altını çizen Başkan Çankır, ona rağmen katı atık bedelinin alındığını kaydetti.
“2560 SAYILI YASAYI DEĞİŞTİRMESİ GEREKİYOR”
Başkan Çankır, “Su fiyatı üzerinden siyaset, hamaset yapan ve kamuoyunu yanlış yönlendiren AK Parti ve MHP mensupları, Sulama Birlikleri Başkanlarını görevden alıp oraya memurlar atayıp suyun normal fiyatının üç kat üstünde bir fiyatla çiftçiden tahsil etmesini anlamak mümkün değil. Yüzde 30’u tarımla uğraşan Aydın çiftçisini su fiyatı artışıyla maliyetini yükselten Cumhur İttifakı’nın bu sorunu en kısa sürede çözmesi gerekiyor. Çiftçiler, tarlalarını sulayamaz hale geldi.  Su fiyatlarında çalışanlar, elektrik ve mazot gibi bir çok giderler hesaplanarak belirleniyor. Eğer su fiyatlarını düşürmek istiyorsak iktidarın bir an önce 2560 sayılı yasayı değiştirmesi gerekiyor. Çünkü bu yasa yürürlükte olduğu sürece ve maliyetlere göre su fiyatları belirlendiği takdirde su fiyatlarında yapılacak herhangi bir artışta kamu zararı olarak bu belediyelerimizin önüne konulacak illegal bir durum ortaya çıkar. O yüzden samimiyse AK Parti, bu yasanın bir an önce düzeltilmesi gerekiyor.” dedi.
“POLEMİKLE KAMUOYUNU MEŞGUL EDİYORLAR”
2018 başında katı atıklarla ilgili bir yasal düzenleme yapıldığını belirten Çankır, “Bu yasal düzenlemeye istinaden katı atıkların 2018 yılının sonuna kadar alınamayacağı şeklinde kanunda bir açıklık var. Biz başta Germencik, İncirliova, Köşk, Nazilli, Kuyucak Belediyelerine hatırlatmamıza rağmen hala katık atık ücretleri alınmaya devam ediliyor. Bununla ilgili yasal bir değişikliğe ihtiyaç yok. Katık atık bedelinin alınmaması yönündeki taleplerimize hiçbir belediye yanaşmıyor. Ama bunu uygulamadan su fiyatları üzerinden polemik yapmak kamu oyunu meşgul etmekten başka bir şey değildir” diye konuştu. 
Belediyelerin katı atık bedellerini bir ticarethaneye çevirdiğini sert bir dille ifade eden Başkan Çankır, su faturalarındaki şişkinliğin asıl nedenin katı atık bedeli olduğunu vurguladı.
“SU İÇİN HARCANAN ELEKTİRİKTE FİYAT İNDİRİMİ YAPILSIN”
Aydın’da elektrik kesildiğinde bir süre sonra suların kesildiğini ifade eden Çankır, “Aydın’da suyu pompalamak için yüksek miktarda elektrik kullanılıyor. Bu da faturalara yansıyor. Eğer iktidarın suyu ucuzlatma gayeleri varsa, ilgili elektrik firmalarıyla bu konuda bir görüşme yapıp yüzde 30’luk bir indirim yaparsa bu da suda yüzde 50 indirim demektir. Türkiye’de yüzde 25 kaçak elektrik kullanımı var. Bunlar çözüme ulaştığında su fiyatları zaten iner. Katı atıkta KDV yüzde 18, suda ise yüzde 8. Büyük bir KDV var. Eğer bu arkadaşlar gerçekten samimilerse kamu yararına bir sonuca varmak istiyorsak hep beraber taşın altına elimizi sokmamız lazım. İktidarın anlık karar alma gücü varken buyurun Cumhur ittifakıyla bu KDV’yi kaldıralım. İlçe belediyeleri de katık atık talebinde bulunmasın su ücretlerini tamamen kaldıralım. Aydın seçmenini hafife almayın” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın 2012’de 2560 sayılı yasayı değiştirmesi için TBMM’ye bir önerge verdiğini belirten Çankır, “Bu önerge iktidar partisi tarafından reddedildi. Bu fiyatlarının hamaset konusu yapılmasından artık kamu oyu sıkıldı. Somut çözümler ve adımlar bekliyoruz. Eğer su fiyatlarını düşecekse veya kaldırılacaksa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız bunu kaldırmaya hazır. CHP Milletvekilleri 2560 sayılı yasayı değiştirmeye hazır. Buyurun gelin değiştirelim. Sadece Aydın’da değil Türkiye genelinde ücretsiz yapalım” ifadelerini kullandı.
“AYDIN HALKI ARTIK SUYA ÜCRET ÖDEMESİN”
CHP’nin gerçekleri konuştuğunu vurgulayan Başkan Çankır, “Onlar sulandırıyor. Gerçekten kaçarak Aydın kamuoyunu aldatamıyorlar. Aydın halkı artık bunlara inanmıyor ve bunlara da karnı tok. Yasa net ve bunu değiştirme gücü de iktidarın elinde. Aydın’da AK Parti’nin dört milletvekili var. Buyursunlar Aydın’da tarımdaki su problemini çözsünler. Biz halkımıza bedava su vermeye hazırız. CHP olarak bizim su fiyatlarını kaldırmaya yönelik her şeyi yapmaya hazırız. İktidarın hamaset yapmaktan başka işleri yok. Aydın’da bu konu sulandırılıyorsa bu da iktidar partisinin her bireyi tarafından sulandırılıyor. Aydın’ın gündemini meşgul etmeyin. Önümüzdeki yasal engeli kaldırın. Mevcut yasayla sahip olduğunuz ilçe belediyeleri olarak katı atık bedeli almama hakkınız var. Ama buna rağmen hala alıyorsunuz. Buyurun çözüm bulalım. Aydın halkı artık suya ücret ödemesin” diye konuştu.
 “İKTİDARIN AYDIN’A HİZMET KONUSUNDA BİR CİMRİLİĞİ VAR”
Yeni Bakanların vatana ve millete hayırlı olmasını dileyen Çankır, “Aydın’dan eski bir bakanın kızı da kabinede. Umut ederim ki bu güne kadar iktidarın Aydın’a hizmet konusunda bir cimriliği vardı. Bu cimrilik ortadan kalkar. Aydın’ın ciddi ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçlara ciddi şekilde cevap verilip çözülür. Aydın halkı hizmet bekliyor”  dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat