Çerçioğlu: Madencilere 'Dur' diyelim

AYDIN 24 SAAT 28 Mart 2017 10:12
Videoyu Aç Çerçioğlu: Madencilere 'Dur' diyelim
A
a

Latmos’ta faaliyet gösteren maden ocaklarının doğaya verdiği tahribatı konu alan Latmos belgeselinin galası, Şükran Güngör-Yıldız Kenter Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Galada, konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Madencilere ‘Dur’ diyelim” ifadelerini kullandı.

Latmos’ta faaliyet gösteren maden ocaklarının doğaya verdiği tahribatı konu alan Latmos belgeselinin galası, Şükran Güngör-Yıldız Kenter Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Galada, konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Madencilere ‘Dur’ diyelim” ifadelerini kullandı.

Büyük bir kısmı Aydın sınırları içinde kalan, yöreye özgü endemik türleri barındırmanın yanı sıra binlerce yıllık tarihe sahip olan Beşparmak Dağları’nı konu alan “Latmos” belgeseli, Aydınlılarla buluştu. Beşparmak Dağları’nın antik ismi olan “Latmos” adını taşıyan belgeselin gösterimi, Şükran Güngör-Yıldız Kenter Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu’nda yapıldı. Geceye, belgeselin yönetmeni Yavuz Pullukçu ve film ekibinin yanı sıra Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ve yönetmen Yüksel Aksu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü’nün danışmanlığında çekilen belgeselin izlenmesinin ardından film ekibine plaket verildi.

“LATMOS’U DÜNYAYA DUYURDUK AMA…”

Plaket töreninde konuşan yönetmen Yavuz Pullukçu, binlerce yıllık tarihi barındıran toprakların bugün maden ocaklarına teslim edildiğini söyledi. Pullukçu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu toprakların kıymeti bilinmez ise belgeselde gördüğümüz gibi o yerler talan olacak. Bu tip belgeselleri gösterebilmemiz bizim açımızdan büyük bir şans. Bu belgeseller insanlara izletilmeli. Daha çok kitlelere ulaştırılabilmeli. Bu yüzden hem bir Aydınlı olarak hem de bir belgeselci olarak doğduğum topraklarda bu belgesel gösterildiği için kendimi şanslı ve mutlu hissediyorum. Umarım bir sonraki belgesel projelerimiz de bunun gibi ses getirir. Geçen hafta Hindistan’da bu yapım ile en iyi belgesel ödülü aldık. ABD’de yarışıyoruz. 3 gün sonra Bağdat’a gideceğim. Belgeselimiz oradaki yarışmada finale kaldı, yeniden gösterilecek. 28 Nisan’da Kanarya Adaları’nda finaldeyiz. Latmos’u tüm dünyaya duyurabiliyoruz ancak maalesef ülkemizde duyuramıyoruz. Bu yüzden maden ocaklarına da hayır, bu tür çalışmalara da hayır diyoruz.”

“BU TARİHİ, GELECEK BİN YILLARA AKTARALIM”

Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay da binlerce yılda oluşan birikimin gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması gerektiğini vurguladı. Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunun üzerine önemle basarak söylemek istiyorum ki bu önemli bir zenginlik. Bunu dünyaya anlatmaya çalışmak lazım. Eğer biz anlatmayı başarırsak, arkasından doğal park da olur, bütün dünyanın gelip izlediği bir yer de olur. Sırf oradaki mitolojik hikayeyi dinlemek için, bir tanrının bir çobana aşık olmasından kaynaklanan hikayesini, onun yarattığı ay ışığının o kayayı beyaza döndürdüğü ortamı görmeye, o gece kalmaya insanlar gelir. 8 bin sene önceki kaya resimlerinden bahsediyoruz ya, biliyor musunuz 13 bin sene önce Şanlıurfa’da ibadethane yaptığımız ortaya çıktı. Bakın ‘biz’ diyorum. Biz, bu toprakların insanlarıyız. Bunu gelecek bin yıllara aktarmanın yolu da bu bilinçle sahiplenmek. Basit bir çevre olayı gibi bakmayın olaya. Latmos, bu resimlerle ve bu doğal malzemesiyle sahiplenilmesi gereken bir yer. Biz de valilik olarak, yerel yönetim, genel yönetim el ele bu kent için elimizden geleni yapmalıyız ki birkaç bin sene sonra da bizi de iyi ansınlar.”

“MADENCİLERE ‘DUR’ DİYELİM”

Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay’ın sözlerine destek veren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da, “Kenti korumak gerekiyor ve daha fazla bu yerin kötü olmaması için madencilere “Dur” demek gerekiyor diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak : aydın denge
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat