Çerçioğlu, zeytin yağının tanıtımını yaptı

AYDIN 24 SAAT 14 Nisan 2018 13:42
Videoyu Aç Çerçioğlu, zeytin yağının tanıtımını yaptı
A
a

Türkiye’de 23 milyon zeytin ağacıyla en fazla ağaca sahip olan Aydın’da zeytin yağını tanıtmak ve tüketimini arttırmak amacıyla Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından tanıtım günleri yapıldı. Prof. Dr. Canan Karatay, sağlık için herkesin günde bir çay bardağı zeytin yağı içmesini tavsiye etti.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, zeytin yağını tanıtmak ve tüketimini arttırmak amacıyla gerçekleştirmiş olduğu tanıtım günlerine Prof. Dr. Canan Karatay katıldı.

Aydın Zincirlihan Otelde düzenlenen zeytin yağlı yemeklerin tanıtım etkinliğinde Aydın Büyükşehir Belediyesi kadın bando ve halk oyunları ekibi gösteri yaptı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Aşçıbaşı Örsan Aksu tarafından otelin avlusunda dana bonfileden zeytin yağlı hünkarbeğendi yemeği yapıldı. Ocağın başına geçen Prof. Dr. Canan Karatay ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, zeytin yağının tanıtımını yaptı. 'Aydın Zeytinyağı Günleri' programına davetli olarak katılan Prof. Dr. Canan Karatay, "Zeytinyağı her derde davadır, ana sütü ile aynıdır” dedi. 

Her derde deva olduğunu söylediği zeytinyağını Başkan Çerçioğlu ile birlikte fincanla içen Karatay, daha sonra çay bardağına doldurup bir kez daha tüketerek önemine dikkat çekti. 

Prof. Dr. Canan Karatay ve konuklar, zeytin yağından yapılan Hünkarbeğendi, bulgur pilavı, enginar dolması, yoğurtlu semiz otu, pancar kavurması, börülce salatası, ot kavurma, kabak ve incir tatlısının tadanı baktı. 

Aydın zeytinyağının dünyada aroması en güzel olan zeytinyağı olduğunu belirten Başkan Çerçioğlu,” Eğer ülkemizde zeytinyağının tüketimini artırabilirsek, birçok hastalıkların önüne geçmiş olacağız. Aydın kestane, zeytin ve zeytinyağı üretiminde de Türkiye'de birinci sırada. Aydın'da 23 milyon ağaç zeytin var. Belediye Başkanı olarak herkese zeytin dikmelerini tavsiye ediyorum” dedi. 

Zeytinyağı doğanın yetişkinlere bahşettiği bir ana süt olduğunu vurgulayan Karatay, “Zeytinyağı her derde davadır. Bu nedenle Özlem Hanım da çok büyük bir başarı elde etmiştir. Çünkü, Nazım Hikmet diyor ki; '70 yaşında olsanız dahi, zeytin ekeceksiniz.' Zeytin her zaman ekilmesi lazım. Çok büyük bir yatırımdır. Çok önemli bir milli servettir. Özellikle zeytinyağını yaşlılarımıza içirmemiz lazım. Her yaşlının veya yoğun bakımlardaki hastaların bir kahve fincanı zeytinyağı içmesi gerekiyor. Zeytinyağı ana sütü ile aynıdır. Bebeklerin de içmesi gerekiyor. İstikbal bağırsaklarımızdadır. Zeytin meyvedir. Zeytinyağı da bu meyvenin suyudur, meyve suyudur. Zeytinyağı yağ değil, meyve suyudur. Hakiki bir meyve suyudur. Bunu çocuklara da büyüklere de alıştıracağız. Her sabah ve akşam bir fincan zeytin yağı tüketmeliyiz. Sabahları en az 40 tane zeytin yiyin. Mide ülserini gideriyor, bağırsakları temizliyor, daha ne olsun" diye konuştu.

Aydın bölgesindeki zeytin ağaçlarının havadan ilaçlanmadığı için kaliteli ve sağlıklı olduğunu ifade eden Karatay, "Zeytinleri ilaçlamayın. İlaç zararlıdır. Doğal olsun, Bin tane zeytin toplayacağınıza 100 tane zeytin toplarsınız, ama sağlıklı toplarsınız” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat