CHP’den OHAL kaldırılsın çağrısı

AYDIN 24 SAAT 12 Ocak 2018 13:31
Videoyu Aç CHP’den OHAL kaldırılsın çağrısı
A
a

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, OHAL ve KHK'lara karşı Kent Meydanı'nda basın açıklamasında bulundu. 81 ilde eşzamanlı olarak gerçekleşen basın açıklamasında CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP Efeler İlçe Başkanı Barış Altıntaş, Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, il yönetimi ve çok sayıda partili hazır bulundu.

İl Başkanı Ali Çankır, Türkiye'nin 18 aydan bu yana OHAL ile yönetildiğini belirterek; "15 Temmuz 2016'da gerçekleşen hain darbe girişimi ardından 20 Temmuz'da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır. Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. AKP iktidarı ilk günden bu yana, darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Toplumda açılan çatlaklar genişletilerek derin çukurlar haline getirilmektedir" dedi.

OHAL’İ KADLRIMAK İÇİN YOLA ÇIKANLAR OHAL’DEN BESLENİYOR

Demokrasiden hızla uzaklaşıldığına ve milli iradenin gasp edildiğine dikkat çeken Çankır; "İktidara gelirken OHAL'i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL'den beslenen ve bir baskı rejimini KHK'lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Demokrasiden hızla uzaklaşılırken, OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiş, milli iradenin gaspı alenileşmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır. Parlamenter demokrasiye karşı girişilen harekâtın usulsüzlükleri, Anayasayı yok sayan kararlarla sözde tescil edilmiştir. Türkiye'de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa'yı savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Çankır, 15 Ocak Pazartesi günü Ankara’da düzenlenecek OHAL formu ile sivil darbenin ülkede açmış olduğu yarayı dile getireceklerini ve tek adam rejimine karşı demokrasiden yana olduklarını vurgulayacaklarını söyledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat