Çıldır Havaalanı'nı açın!

AYDIN 24 SAAT 5 Nisan 2018 13:53
Videoyu Aç Çıldır Havaalanı'nı açın!
A
a

İYİ Parti Aydın İl Teşkilatı, Cumartesi günü Aydın’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 1957-1960 yılları arasında aktif çalışan ama 1960 ihtilalinden sonra demokrasi şehidi Adnan Menderes’in memleketi olmasından dolayı darbe hükümeti tarafından kapatılan Çıldır Havaalanının sivil uçuşlara açılmasını istedi.

Darbe hükümeti nedeniyle 58 yıldır sivil uçuşlara kapatılan Çıldır Havaalanı’n tekrar uçuşa açılması müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bekleyen Aydın halkı, seçim dönemlerinde sözde kalan Çıldır Havaalanının icraata geçmesini istiyor.

Her hafta Aydın’ın bir sorunun masaya yatıran İYİ Parti Aydın İl Başkanlığı’nın bu haftaki konusu Çıldır Havaalanı oldu.

Kahve Bahanede düzenlenen programa İYİ Parti Aydın İl Başkanlığı Recep Taner, İYİ Parti Efeler İlçe Başkanı Pınar Öncer, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı ve Mustafa Çıldır’ın torunu Şevki Çıldır ve partililer katıldı.

Çıldır Havaalanının Aydın’da seçimlerden önce genelde zaman zaman gündeme geldiğini ifada eden İYİ Parti Aydın İl Başkanlığı Recep Taner, “Seçimlerden sonra uzun bir müddet unutuluyor. Cumartesi günü AK Parti’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Aydın’a geliyor. Biz İYİ Parti İl Teşkilatı olarak Sayın Cumhurbaşkanının kulağına bir kar suyu kaçıralım Çıldır Havaalanını bir hatırlatalım istedik. Belki orada Çıldır Havaalanı ile ilgili bir açıklama yapma durumunda olur. Bu da Aydınlı olarak bizleri memnun eder” dedi. 

LOBİ YÖNÜNDEN ZAYIFIZ

Çıldır Havaalanın sivil yolcu taşımacılığına açılması için Aydın Ticaret Odası, Esnaf Odası, Borsa, bir kısım milletvekilleri baya bir gayret sarf etmesine rağmen bir türlü netice alınamadığını vurgulayan Başkan Taner, “Tabi ki bunda en büyük etken maalesef Aydın’ın iyi bir lobisi yok. Lobi yönünden zayıfız. Komşu illerimiz Denizli ve İzmir lobisi iyi olduğu için havaalanları var. Bir çok engeller çıkartılarak Aydın’a havaalanı yaptırılmamakta biz Aydınlıların birlikte hareket edebilme birlikte gündem yaratabilme becerimizin eksikliğinden kaynaklanıyor” diye koşutu. 

“DARBE HÜKÜMETİ ADNAN MENDERES’İN MEMLEKETİNİ UÇUŞA KAPATTI”

Taner, “Çıldır havaalanının geçmişine baktığımızda bu arazi 1956 yılında 500 dönüm olarak Aydınlı hemşerimiz Mustafa Çıldır tarafından bağışlanmıştır. Bağışlama şartı da münhasıran havaalanı kullanılmak üzere. 1957-1960 yılları arasında havaalanı aktif olarak çalışmıştır. 1960 ihtilalinden sonra benim tahminime göre Adnan Menderesin memleketi olmasından dolayı darbe hükümeti tarafından yeterli potansiyel olmadığı gerekçesiyle havaalanı sivil uçuşlara kapatılmış. 1987 yıllarına kadar atıl vaziyette bekleyen havaalanı 1987 yılında Türk Hava Kurumuna havacılık ve sportif faaliyetlerde bulunmak üzere tahsis edilmişti.1990 yılında merhum Valimiz Recep Yazıcıoğlu tarafından tüm masrafları İl Özel İdaresince karşılanmak üzere beton pist, hangar, kule, çevre koruması, terminal binası yaptırılmıştır. 1998 yılında özel hareket şube müdürlüğü arazi üzerinde tesis yapmış ve orada konuşlanarak faaliyete devam etmektedir. 2000 yılında jandarma genel komutanlığı hava filo olarak kullanılmak üzere tahsil edilmiştir. 2012 Devlet Hava Meydanı İşletmesi ile Türk hava yolları arasında yapılan kira sözleşmesi ile THY’ye kiraya verilmiş. Havaalanı bağışlama birinci şartı olan münhasıran sadece ve sadece havaalanı olarak kullanılmak üzere ve ileride havaalanı olarak kullanılmaktan vazgeçildiği taktirde mirasçılarına iade etmek kaydı ile ibaresi konulan bir sözleşmeye rağmen, devletin ve iktidar partisinin Aydın’da her alanda olduğu gibi havaalanı konusunda da samimi bir duruş sergilemediğini görmekteyiz. Biz Aydın’da pilot okulun olmasına karşı değiliz. Bunlara yapılan kira sözleşmesinde dahi eğer ki yolcu taşımacılığına açılacağına dair bir madde var ise biz oradan yolcu taşımaya başlanmasının talebi içindeyiz. İyi Parti olarak Aydın’da öncelikli projemizin Aydın Çıldır Havalimanı olduğunu açıklamıştır. Çıldır havaalanı bizi ziyadesi ile ilgilendiriyor. Çünkü o bağışı yapan Mustafa Çıldır’ın torunu Şevki Çıldır parti yöneticimizdir” diye konuştu. 

“İNSAN AKLIYLA DALGA GEÇİYORLAR”

İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Şevki Çıldır, “1956 senesinde Sayın Menderes Aydın’da bir havalimanı açılması için çalışmalar başlatmakta ve Aydın’da 500 dönümlük bir arazi aramakta. O dönemin ticarette önde gelen isimleri, belli bazı arazileri toplamaya başlıyorlar ve bunun amacı tamamen kamulaştırarak havalimanı yapılması. Dedem Mustafa Çıldır ise 3 bin 500 dönüm arazisinin 500 dönümünü hiçbir bedel almaksızın bağışlayacağını bildiriyor. Dedem hac görevine bu havalimanında aktarmalı olarak gitmiştir. Protokol başlıyor ve bağışlama işlemleri yapılıyor. Bağışlama yapılırken tutanağa iki madde ekletiyor, ‘Havalimanı olarak kullanılmak kaydıyla’ diye, diğeri ise ‘isminin Çıldır Havalimanı olması’dır. İlk yapılan tabelada Çıldır Havalimanı yazıyor, iki üç ay önce ise Turkish Airlans, arazi sanki onlarınmış, bağış yapılmamış gibi lanse edilmekte. Dedem bu araziyi bağışlarken ‘pilot okulu olsun, devlete tahsis edilsin’ yazdıramaz mıydı’ Bunu da yapabilirdi. Zamanında mecliste sorulduğunda, sivil uçuşa açıktır, 23 bin uçuş yapılmıştır, bu sayı şu andaki pilot okulu öğrencilerinin iniş kalkış sayısıdır denildi. Hiç kimse kimsenin aklıyla dalga geçmeye çalışmasın. Hele ki devletin o kademelerinde yer alan insanların o cümleleri kurmamaları hele ki yıllardır bu sorunla uğraşan aileyle bu şekilde konuşmamaları gerekir diye düşünüyorum, 32 yaşında siyasete yeni girmiş biri olarak” dedi. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat