Depboylu, Söke çiftçisinin sorunlarını meclise taşıyacak

AYDIN 24 SAAT 23 Mart 2017 10:11
Videoyu Aç Depboylu, Söke çiftçisinin sorunlarını meclise taşıyacak
A
a

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın Milletvekili Deniz Depboylu ilçe ziyaretleri kapsamında geldiği Söke Ziraat Odası’nda kendisine yöneltilen ve çözümü istenilen sorunları meclise taşıma sözü verdi.

Söke Ziraat Odası’nda gerçekleştirilen ziyarete MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan, MHP Söke İlçe Başkanı Veysel Öztürk ile ilçe teşkilatı yöneticileri katılırken, kendilerini; Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Meclis Başkanı Yılmaz Özel ve meclis üyeleri karşıladı.

Söke Ziraat Odası’nın faaliyetleri hakkında bilgi veren Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, “Çiftçilerin çoğunluğu pamuk ekimiyle geçim sağlıyor. Desteklerin artırılmasını beliyoruz” dedi.

MENDERESİN KİRLİLİĞİ KORKUTUYOR

Narenciye üreticisinin durumunun içler acısı durumda olduğunu, çiftçinin sürekli borçlanarak yaşadığını söyleyen Kocabaş, “İncire de destek istiyoruz. Ülkemiz, pamuk ekimindeki azalma nedeniyle dışa bağımlı hale gelmişti. İki yıldır verilen desteklerle dışa bağımlılığımız azalma gösterdi. Desteklenmelerin geç açıklanması, üreticiyi rahatsız ediyor. Normalde desteklemeler şubatta açıklanıyordu. Bu yıl daha açıklanmadı. Türkiye’nin yıllık 1 milyon 600 bin ton pamuğa ihtiyacı var. Ancak şu anda 750 bin ton pamuk üretimi yapılıyor. Pamuk, ekiminden hasadına kadar çok riskli bir ürün. Menderesin kirliliği üreticilerimizi tedirgin ediyor. Eskiden suyu içilen Menderes Nehri'ne şimdilerde elimizi değdirmeye korkar olduk. Suyla temas eden ellerimizde ayaklarımızda yaralar oluşuyor. Laboratuvarımız Menderes'ten numuneler alarak uzun vadeli çalışmalarını sürdürüyor. Avşar ve Karacahayıt mahallelerimizde arazi tapuları ile ilgili sıkıntılarımız var. Bu mahalledeki çiftçilerimiz, verilen desteklerden faydalanamıyor. Bu yıl oluşturduğumuz komisyonla çiftçilerimizin bu konudaki mağduriyetlerini gidermeye çalışacağız. 150 çiftçimiz mağdur durumda. Biz bir an önce bu yerlerin tapularının verilmesini istiyoruz” dedi.

“SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”

Jeotermalle ilgili bir önerge verdiğini hatırlatan ve kendisine iletilen sorunları Tarım Bakanlığı’na ya da meclise sunacağını ifade eden Deniz Depboylu, “Aktardığınız sorunları dosya halinde sunduğunuz takdirde bunları yazılı olarak Tarım Bakanlığı’na ya da mecliste bir konuşmamda gündeme getiririm. Yapılabilirlik aşamasında söz veremesem de sorunlarınızın sonuna kadar takipçisi olacağım” diye konuştu.

Kaynak : aydın denge
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat