Deve güreşine yoğun ilgi

AYDIN 24 SAAT 25 Aralık 2017 11:51
Videoyu Aç Deve güreşine yoğun ilgi
A
a

Efeler ilçesinde Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 4. Deve Güreşi Festivali gerçekleştirildi. Ücretsiz olarak düzenlenen deve güreşlerini havanın sıcak olmasından dolayı çok sayıda vatandaş ailesiyle birlikte güreşleri izleme imkanı buldu.

Efeler İlçesi Ayter Alanındaki güreşlere Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nden 150 deve katıldı. Pehlivan develerin kıran kırana geçen mücadelesini vatandaşlar heyecanla izledi. Efelerin güreş alanında yapmış olduğu zeybek gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı.

Deve güreşini Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve eşi Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Ercan Çerçioğlu, CHP Aydın Milletvekilleri Metin Lütfi Baydar ve Hüseyin Yıldız, Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, Bozdoğan Belediye Başkanı Salim Tümer Apaydın, Yenipazar Belediye Başkanı Zafer Savcı, Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan ve binlerce vatandaş izledi.

AMACIMIZ YENİ NESİLLERE TÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ AKTARMAK

Protokol üyeleri ile birlikte, deve güreşi arenasını gezerek halkı selamlayan Başkan Çerçioğlu, "Büyükşehir Belediyesi olarak, deve güreşlerini geleneksel hale getirdik. Her yıl geleneksel olarak yaptığımız deve güreşlerini bu yıl da yaptık. Gördüğünüz gibi festival havasında geçiyor. Hava da çok güzel. Kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla herkes burada. Amacımız gelecek nesillere bu Yörük kültürünü aktarmak. Bu yıl ikinci Dünya Şampiyonası yaptık. Şampiyon devenin sahibine madalyalarını verdik. Güreşlere katılan bütün vatandaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

DEVE SUÇUĞU İKRAM EDİLDİ

Güreşleri izlemeye gelen vatandaşlar deve sucuğunun tadına baktı. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara deve sucuğu ve köfte ikram edildi. Deve güreşinde arenaya çıkan develer kıran kırana geçen mücadelesi izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Gün boyu süren ve renkli görüntülere sahne olan güreşlerde, birinci gelen deve sahiplerine kupaları verildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat