EFELER BELEDİYE BAŞKANI M.MESUT ÖZAKCAN;"AYDIN İÇİN EN BÜYÜK KORKUMUZ: DEPREM"

AYDIN 24 SAAT 8 Nisan 2017 12:27
Videoyu Aç EFELER BELEDİYE BAŞKANI M.MESUT ÖZAKCAN;"AYDIN İÇİN EN BÜYÜK KORKUMUZ: DEPREM"
A
a

Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, katıldığı deprem ve zemin problemleri konulu panelde "Aydınımız için deprem en büyük korkumuz, depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor" dedi.

Efeler Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası işbirliğinde 'Deprem, Zemin Probremleri, Zemin İyileştirme Yöntemleri' konulu panel düzenlendi. Aydın Serbest Mali Müşavirler Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen panele Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, Belediye Başkan Yardımcısı O. Derya Tıkır, Aydın İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mutlu Bilgin ve inşaat sektörünün temsilcileri katıldı.

"AYDIN SÜREKLİ DEPREMLE YÜZ YÜZE"

Panelin açılış konuşmasını yapan ve Aydın'ın deprem riski taşıyan bir kent olduğunu hatırlatan Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, "Aydın göç alan, sürekli büyüyen ve kalabalıklaşan bir kent. Tüm bunlar daha fazla insan, daha fazla iş yeri ve konut demektir. Son yıllarda yaşanan konut artışından dolayı merkezdeki mahallelerimizde boş parsel bulunmamaktadır. Yeni yapılan konutlar genellikle kentimizin boş alanı olan güney bölgesinde yoğunluk göstermektedir. Kentimizin güneyi alüvyonlu saha olup, yer altı su seviyesi yüzeye yakındır. Bu zemin koşulları, oturma problemi, deprem esnasında ise sıvılaşma probremlerine sebebiyet verebilmektedir 'Deprem öldürmez bina öldürür' diye bir gerçek var” dedi.

Deprem sonrasında yaşanan acıları halen unutmadıklarını ifade eden Özakcan,” Mevcut yapıların depreme dayanıklılığı konusunda endişelerimiz var. Aydın için en büyük korkumuz deprem. İlimiz birinci derece deprem bölgesi olduğu için her an depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Yeni acıların yaşanmaması olarak Efeler Belediyesi olarak hassasiyetle çalışmaktayız. Amacımız daha yaşanılır bir Aydın'a hizmet etmek" diye konuştu.

PROFESÖRLER KATILIMCILARI BİLGİLENDİRDİ

Moderatörlüğünü Adnan Menderes Üniversitesi'nden Doç Dr. Selman Sağlam'ın yaptığı panelde Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Bahadır Sadık Bakır, Gazi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nihat Sinan Işık ve İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ferhat Özçep sunumları ile katılımcıları bilgilendirdi.

Kaynak : Haber Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat