Efeler sokaklarındaki turunçlar temiz çıktı

AYDIN 24 SAAT 14 Şubat 2018 09:52
Videoyu Aç Efeler sokaklarındaki turunçlar temiz çıktı
A
a

Efeler Belediyesi’nin, kentteki cadde ve sokaklarda dökülüp ziyan olan turunçları değerlendirmek amacıyla hayata geçirdiği turunç reçeli üretiminde kullanılan turunçların 'temiz' olduğu raporlandı.

Efeler Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda ilçenin tanıtımına destek olmak için başlattığı turunç reçeli üretimi, vatandaşların büyük bir kesimi tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak bazı vatandaşlar yol kenarlarında bulunan turunçların araçların egzoslarından çıkan dumandan dolayı zararlı olduğunu iddia ederek reçel üretimine karşı çıkmıştı. Vatandaşlardan gelen tepki üzerine harekete geçen Efeler Belediyesi, reçel yapılmak üzere toplanan turunçlardan numune alarak test ettirdi.
Özakcan; "Gönül rahatlığı ile tüketilebilir"
Efeler Belediyesi tarafından Aydın Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı’na yaptırılan analiz sonucuna göre, Efeler’in turunçlarında insan ve hayvanlara hastalık etmeni taşıyan hiçbir kimyasal ya da biyolojik bulguya rastlanmadı. Efeler Belediyesi’nce, Fatih Mahallesi Kapalı Pazar Alanı’nda belediyeye ait atölyede turunç reçeli üretimine devam edildiğini ifade eden Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, “Aydınımızın ve Efeler ilçemizin tanıtımına katkı sağlamak ve sokaklarda dökülüp ziyan olan turunçları değerlendirmek amacıyla turunç reçeli üretmeye devam ediyoruz. Yaptırdığımız laboratuvar analizi sonucuna göre reçel üretiminde kullanılan turunç kabuklarında halk sağlığını tehdit eden hiç bir bulguya rastlanmadı. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla turunç reçellerimizi tüketebilir” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat