Ekmek tüketiminde bazlamaya dönüş

AYDIN 24 SAAT 4 Haziran 2018 09:20
Videoyu Aç  Ekmek tüketiminde bazlamaya dönüş
A
a

Türk kültüründe önemli yer tutan ancak son dönemde unutulan bazlama doğal ürünler tüketme vizyonu ile yeniden sofraların baş köşesine oturdu.

Kadın girişimcilere yeni bir gelir kapısı da yaratan bazlamanın 250 gramı Aydın'da 3 TL'den satılıyor.
Aydın’da birçok kadın aile bütçesine katkı sağlamak veya daha ekonomik olduğu için sofrasına bazlamayı ekledi. Ekonomik durumu iyi olanlar ise katkı maddeli ekmek tüketiminden vazgeçerek bazlama satın almaya başladı. 
Katkı maddeli ekmeklerin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini öğrenen tüketiciler doğal köy ekmeklerine geri döndü. Aydın'da bir zamanlar mecburiyetten hamur yoğurup ekmek pişiren kadınlar artık sağlık için kendi ekmeklerini kendileri üretir hale geldi.  Bazı kadınlar kendi evinin tüketiminin yanında pişirdiği ekmekleri satarak ev ekonomisine katkı sağlamaya başladı.
YENİ GELİR KAPISI
Bir süre önce fakirin ekmeği konumunda olan ve unutulmaya yüz tutmuş bazlamalara geri dönüş ile bu ekmeklerin lüks konuma geldiğini dile getiren Feriştah Aladağ “Eskiden kıt kanaat geçinenlerin evlerinde yapıp karnını doyurduğu bazlamalar artık lüks restoranlarda müşteriler için tercih sebebi olmaya başladı. Bazlamaya dönüş dolayısıyla pek çok ev hanımı kendi ocağında pişirdiği bazlamaları satarak para kazanmaya başladı” dedi.  
Aydın’da fabrikalarda üretilen 250 gram ekmek 1 TL’ye satılırken aynı gramda 3 TL’ye satılan bazlamalar yine de yoğun ilgi görüyor. Bu nedenle bazlama, kadın girişimcilere yeni gelir kapısı olma yolunda ilerliyor.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat