Emeklilerin haklarını gasp ediyorlar

AYDIN 24 SAAT 21 Nisan 2018 15:48
Videoyu Aç Emeklilerin haklarını gasp ediyorlar
A
a

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından düzenlenen toplantıda erken seçim ve emeklilerin yaşamış oldukları sorunlar ele alındı. Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, iktidarın küçük ortağının bir gece rüyasında gördüğüyle ülkeyi erken seçime götürmesini ihanet olarak değerlendirdi.


Emekli-Sen Aydın Şubesi, Genel Başkanları Veli Beysülen ile DİSK Genel Başkanı Kani Beko’yu ağırladı. İktidar partisine yüklenen başkanlar, emeklilerin haklarını gasp ettiklerini iddia ettikleri iktidardan 24 Haziran’da hesap soracaklarını belirttiler. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli-Sen Aydın Şubesi, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Emekli-Sen Genel Bakanı Veli Beysülen’in de katılımıyla kahvaltı organizasyonu düzenledi. Etkinliğe, DİSK’e bağlı sendikaların Aydın Şubeleri, CHP Aydın İl Teşkilatı ve çok sayıda üye katıldı.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Biz siyasetçi değil, sendikacıyız. Bize oy verenler, ekonomik ve sosyal hakları için oy verdiler. Ancak memlekete felaketin eşiğinde böyle bir durumda olaylara sendikaların katılması gerekir diye düşünüyorum. Siyaset ülkedeki yer altı ve yer üstü kaynaklarının ortak paylaşılması için yapılır. Ancak 15 yıldır iktidarda olanların uygulamalarına bakıldığında bunun böyle olmadığını gördük” dedi.
Kamu Yönetimi Temel Kanunu’na karşı ve daha birçok haklar için yaptıkları yürüyüşleri hatırlatan Beko, “Kamu Yönetimi Temel Kanunu çok önemli bir yasa, bu memleketin sonu demek. Bunu dile getirdik çok defa. Bize o gün inanmayanlara şimdi soruyorum. Bu kanunun temeli neydi? Artık karayolları, denizyolları, Sümerbanklar, şeker fabrikaları hiç biri yok. Bugün devlet işletmelerinin tamamı yabancı sermayede. Bankaların dahi yüzde 75’i yabancı sermayenin elinde. Babalarımızın, dedelerimizin tırnaklarıyla oluşturduğu Nazilli’deki güzelim fabrika bizim değil” diye konuştu.
AK Parti döneminde yaşanan olayların istatistik rakamlarını da paylaşan Başkan Beko, “Her emekli bir kitap, bir kütüphanedir. Tecrübelerimizi gençlerimize aktarma zamanındayız yoksa Türkiye’nin geleceği zifiri karanlıktır. Her zamankinden daha fazla ülkenin sana ihtiyacı var. Alanlara çıkın. Memleketi arsa fiyatına satan iktidardan hesap sorma vaktidir” ifadelerini kullandı.
Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, “23 yıldır bu ülkede en mağdur kesim olan ve emeklilerin insanca yaşamasının mücadelesini veriyoruz. Ve diyoruz ki bu özgürlük ve demokrasi mücadelesinden asla emekli olmayacağız. Bunu da erken veya baskın genel seçime gittiğimiz bu günlerde baktığımızda özgürlük ve demokrasi mücadelesinde emekli olmamanın ne anlama geldiğini daha iyi anlıyoruz. Birilerinin kendi iktidarını ya da tek adam yönetimini yeniden daha güçlü tescil etmek üzere baskın bir şekilde bu ülkede seçim kararı aldığı ve 80 milyon insanı dayatmalı bir süreçle karşı karşıya bıraktı. Yani bir gün yattı, küçük ortak gece rüyasında gördü. Ertesi gün geldi mikrofonda söyledi. Bu ihanettir diyen büyük ortak da tabi ki olur dedi. Önceden kurgulanmış bir senaryoyu bize oynattılar, seyrettirdiler. Yani yıllardır senaryo sadece senaryo seyrediyoruz. Bu iktidarın emeklilerle ilgili çok büyük hak kayıplarına neden olan uygulamaları var. Bu iktidar emeklileri yok sayan bir iktidar. Bu iktidar emeklilere kaynak yok diyerek ikramiye verilmesin karşı çıkan bir iktidar. Bu iktidar bu ülkenin büyümesinde emeklilere pay vermiyor. Bu iktidar emekli aylıklarını, asgari ücretin altında olmasına neden olmuştur. Emeklilere 600-700 lira veren bir iktidar karşımızda” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat