Faturayı şişiren ‘katı atık’ bedeli

AYDIN 24 SAAT 12 Temmuz 2018 11:03
Videoyu Aç Faturayı şişiren ‘katı atık’ bedeli
A
a

Aydın kamuoyunu meşgul eden su polemiğinin ardından Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'ndan çarpıcı açıklamalar geldi.

Çerçioğlu, “Aydın’da suyun fiyatı makul seviyededir. Su faturasını şişiren ise katı atık bedelidir. Her ilçe belediyesinin kendi belirlediği katı atık bedelini, yasa gereği ASKİ su faturası ile birlikte tahsil edip o belediyelere aktarıyor. Vatandaşlarımız faturalarını incelediklerinde, kullandıkları su için ödedikleri bedelin çok yüksek olmadığını görecektir” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, DENGE Medya Grubu'nu ziyaret ederek Denge Medya Grubu Başkanı Mehmet Aydın ve tvDEN Yönetim Kurulu Başkanı Emin Aydın ile bir süre sohbet etti. Aydın kamuoyunu meşgul eden su faturalarına ve 'bedava su' tartışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çerçioğlu, "Gelin elektrik ve suyu bedava yapalım" çağrısını yineledi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin su faturalarıyla vatandaşı soyduğuna dair algının yanlış olduğunu belirten Başkan Çerçioğlu, belediyenin sudan para kazanmadığını şu sözleriyle ifade etti:

"Büyükşehir sudan yüzde 1 ila yüzde 2 gelir elde ediyor. Çünkü ciddi giderlerimiz, girdi maliyetlerimiz var. En büyük girdi maliyetimiz elektrik. Siz suyu nasıl temin ediyorsunuz? Kuyulardan çekiyorsunuz. 120 metre aşağıdan kuyulardan çekiliyor. Bunu kova ile çekmiyoruz herhalde. Pompa ile çekiliyor ve pompa da elektrikle çalışıyor. Personel giderimiz var. Suyu direkt veremiyorsunuz, bir takım işlemlerden geçmesi gerekiyor. Sağlıklı içilebilir bir su haline getiriyoruz. Paket arıtma tesisleri, arıtma tesisleri ve klorlama ile temizleniyor ve ondan sonra vatandaşa bu suyu veriyorsunuz. Personel, malzeme giderleri, akaryakıt ve mazot giderleri var. Yasa gereği, ASKİ vatandaşa zararına su veremiyor. Tüm maliyetler hesaplanarak, su fiyatları en makul şekilde belirleniyor.”

“KATI ATIĞIN VERGİSİ PIRLANTAYLA EŞ DEĞER”

"Kanun bütün giderlerinizi toplayacaksınız ve kentteki hane sayısına bölerek birim fiyatınızı çıkaracaksınız diyor. Bu kanunu ben koymadım. Biz de bunun kararını Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde veriyoruz" diyen Başkan Çerçioğlu, hayat şartlarının pahalılığına değinerek, "Bu tür giderler şartlardan dolayı insanların sırtında yük olarak kalıyor. Suda KDV yüzde 8, katı atıkta ise yüzde 18. Bugün pırlantanın KDV'si de yüzde 18. Bir kere bu KDV'ler ve vergilerin kaldırılması gerek. Çünkü su hayattır. Bunu da kaldıracak olan Büyükşehir değildir. Kanun koyucuların kaldırması gerekiyor. Elektrikte de aynı. Bugün işletmelerin ve çiftçimizin en büyük gideri elektrik. Elektriğin üzerinden vergiyi kaldırmak lazım ki girdi maliyetleri düşsün. Çiftçi neden bağırıyor? Malım para etmiyor diye. Çünkü girdi maliyetleri çok yüksek. Tamam gübre vs. de yüksek ama bunun yanında elektrik maliyeti de yüksek" dedi.

"BU SONUÇLA KAZIKLAMIŞ MI OLUYORUM?"

Tepkilere neden olan katı atık bedelinin, kanun gereği su faturasında yer aldığını belirten Çerçioğlu katı atık bedelinin ilçe belediyeleri tarafından belirlendiğini açıkladı. Çerçioğlu, örnekleme yaparak aynı faturada yer alan iki ayrı bedeli kıyasladı. Elindeki işyeri faturasını gösteren Çerçioğlu, "Su faturası vergisiyle atık su bedeliyle toplam 11 lira iken, katı atık parası 83 lira geliyor. Hangisi pahalı? Su mu, katı atık mı? Evlerde de durum aynı. Su parası 12 lira iken katı atık bedeli 24 lira geliyor. Germencik'te hazır beton şirketinin faturasına bakalım. Su parası 113 lira gelmiş, katı atık parası bin 105 lira gelmiş. Bana ‘vatandaşı kazıklıyor musunuz?’ diyorlar. Aldığımız paranın KDV'sini geri ödüyoruz. Bir de köyden örnek vereyim. İncirliova'nın bir köyü. Su faturası 3 aylık 12 lira 88 kuruş ödemiş. Katı atık da 32 lira 53 kuruş gelmiş. Ayda 4 lira su parası ödüyor. Bu sonuçla ben vatandaşı kazıklamış mı oluyorum?" diyerek tepkilere sitem etti.

“KATI ATIK BEDELİNİ GERİ ALABİLİRSİNİZ”

Katı atık yönetmeliğinde sözleşme maddesinin yer aldığını hatırlatan Başkan Çerçioğlu, ilçe belediyelerince kendileriyle sözleşme yapılmayan vatandaşların bu bedeli ödemek zorunda olmadığını açıkladı. Katı atık bedeli ödeyen vatandaşların da yasal yollarla bu paraları geri alabileceklerini belirtti.

"KANUNDA DAYATMA YOK"

Faturada yer alan su ücretleriyle katı atık ücretlerinin ayrımının iyi yapılması gerektiğini vurgulayan Çerçioğlu, kanunda dayatma olmadığını, ilçe belediyelerinin istedikleri takdirde katı atık bedelini almayabileceğini söyleyerek, "Aslında su parası Aydın'da makuldür, normaldir. İlçelerin belirlediği ticarethanelerin, küçük sanayi sitelerinin katı atık paraları çok yüksektir. İlçe belediyeleri isterlerse katı atık bedeli almayabilirler, isterlerse bir lira alabilirler. Kanunda dayatma yok" dedi.

"KANUNU DEĞİŞTİRİN, ÜCRETSİZ YAPALIM"

Başkan Çerçioğlu 'suyu bedava yapalım' çağrılarını da şu yanıtı verdi:

"Suyu bedava yapamam. Kanun buna müsade etmiyor. Dikili Belediye Başkanı yaptı. Bundan dolayı yargılandı. Bir siyasi partinin ilçe başkanı 'suyu bedava yapacağız' dedi. Başka bir siyasi partinin belediye başkanı 'suyu bedava vereceğiz' dedi. Ben de dedim ki: Hodri meydan. Gelin kanunu değiştirin, ücretsiz yapalım. Örneğin evlerde 20 tona kadar su bedava olabilir. Bunun KDV'sini kaldırabiliriz. Katı atıktaki yüzde 18 KDV'yi de kaldırabiliriz. Elektriğin üzerindeki KDV'yi kaldırabiliriz.”

"MAKUL OLMAYAN KATI ATIKTIR"

Su kaynaklarının kısıtlı olduğunu anımsatan Başkan Çerçioğlu "Fakir fukara, garip gurabadan belli bir tonun altında para almayalım. Ama su sarfiyatı çok olan bir otel varsa, büyük bir çamaşırhane varsa elbette bunu alacağız. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin su fiyatları makuldür. Makul olmayan katı atık bedelidir. Onu da her ilçe belediyesi kendisi belirlemektedir. ASKİ de yasa gereği katı atık bedellerini su faturalarıyla tahsil edip, ilçe belediyelerinin hesaplarına aktarmaktadır. Vatandaş bu paraları ASKİ veznesine ödediği için, ‘Aydın’da su çok pahalı’ gibi bir algı oluşmaktadır. Bu doğru değildir. Vatandaşlarımız faturalarını detaylıca incelediklerinde bunu açıkça görecektir" diye konuştu.

Kaynak : denge
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat