Güzelköy’de jeotermal tepkisi

AYDIN 24 SAAT 16 Temmuz 2018 14:22
Videoyu Aç Güzelköy’de  jeotermal tepkisi
A
a

Aydın’ın Nazilli ilçesi Güzelköy Mahallesi’ndeki vatandaşlar jeotermalle ilgili basın açıklamasında bulundu.


Güzelköylüler’in jeotermal tepkileri devam ediyor. Nazilli’nin Güzelköy Mahallesi yaşayan vatandaşlar jeotermal santralinin yaptığı temizlik sonrası saldığı suyun etraftaki ağaçlara, bitkilere zarar verdiğini iddia ederek, basın açıklamasında bulundu. Güzelköy mahalle muhtarı Ali Sema Şen, “Biz burada yaşam, hayat buluyoruz. Kim derman olacaksa bir çözüm istiyoruz. Yoksa topraklar elimizden gidecek” dedi.
Aydın’da kurulan Jeotermal santreller çevreye verdiği zararlar tartışma konusu olmaya devam ediyor. Son olarak Nazilli’nin Güzelköy mahallesi sakinleri, hafta sonu mahallerinde bulunan santralle hafta sonu yapılan temizlik sonrasında çevreye zarar verdiği ve mahalleye pis koku yaydığı iddiasıyla bir açıklama yaptılar. Açıklamada Güzelköy mahalle muhtarı Ali Sema Şen, Bereketli mahallesi muhtarı Mehmet Aktaş, Aydın Çevre ve Kültür Platformu (Ay-Çep) Başkanı Mehmet Vergili, üyeleri, muhtar azaları ve mahalleli destek verdi.  
“SU BİTTİĞİ ZAMAN GİDERLER, BİZ HEP BURADAYIZ”
Çözüm bulunmadığı takdirde topraklarının ellerinden gideceğinin altını çizen Güzelköy Muhtarı Ali Sema Şen, “Mahallemizde Maren A.Ş’nin jeotermal kuyusu var. Toplamda 3 tane kuyu var. Geçen hafta sonu kuyuda kimyasal bir temizlik yapıldı. Yaptıkları kimyasal temizliğin artık suyunu 200 metre boru aracılığıyla kurutma kanalına bırakıyorlar. Cumartesiden sonra birden Pazar, Pazartesi kargılar, ağaçlar kurumaya başladı. Bu şirketin yaptıkları iş yasal mıdır, değil midir? Neye göre bu salımlar yapılıyor. Bir anda böyle sarartabiliyorsa, bizim toprağımıza verdiği zararı düşünmek bile istemiyorum. Bu konuyu Çevre İl Müdürlüğüne haberdar ettik, fakat şu ana kadar bir gelişme olmadı. Bu topraklar bizim. Bu firmalar şimdi burada, su bitti mi giderler. Biz bir yere gidemeyiz. Hepimiz geçimimizi buradan sağlıyoruz. Biz burada yaşam, hayat buluyoruz. Biz bundan şikayetçiyiz. Bu duruma kim bakacaksa, kim derman olacaksa bir çözüm istiyoruz. Yoksa topraklar elimizden gidecek” dedi.
“CANLILARI ETKİLİYOR”
Çevrede yaşanan bu tür olayların herkesin meselesi olduğunu ifade eden AY-ÇEP Başkanı Mehmet Vergili, “Burada yasal olmayan bir şey oluyor. Mahkemelerde de bilirkişilerin raporları var. Deniyor ki 1. sınıf tarım toprağına yapılmaması gerekir. Allah aşkına soruyorum? Burası kaçıncı sınıf toprak? Yerleşim birimlerine de 3 km gibi bir mesafede olmalı. Yasal prosedür neyse onu uygulamaları lazım. Böyle çaylara derelere bırakmamaları lazım. Bu olay canlıları etkiliyor. Bu şekilde temizlik olayı yasal değil. Yetkililerin bir an önce olaya müdahil olması gerekiyor. Bu koruma meselesi sadece devletin meselesi değil, vatandaşlarında meselesidir” şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat