Karacasu'ya mantar üretim tesisi yolda

AYDIN 24 SAAT 30 Ocak 2019 11:07
Videoyu Aç Karacasu'ya mantar üretim tesisi yolda
A
a

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Karacasu’da iki yıl önce kurulup hayata geçirilemeyen kadın kooperatifi için nihayet düğmeye bastı.

 Başkan Çerçioğlu, Karacasu’da mantar üretim tesisi kurulması amacıyla büyükşehir belediyesi öncülüğünde iki yıl önce kurulan ancak projedeki bazı eksiklikler nedeniyle hayata geçirilemeyen Kadın Kalkınma Kooperatifinin yakında aktif olarak faaliyetlerine başlayacağını müjdeledi. Başkanlığını CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Güllü Büyükgümüş’ün yaptığı 10 kurucu üyesi bulunan Kooperatif ile kadınlara istihdam sağlanarak ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları amaçlanıyor. 

BŞB Tarım Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmaların yüzde 70’inin tamamlandığını ve tıpkı Çine Mutaflar, Sultanhisar ve Koçarlı’daki gibi kadın kooperatifleri eliyle üretime başlayacağını kaydeden Çerçioğlu, amaçlarının kadınların ekonomik özgürlüğüne kavuşturmak olduğunu söyledi. Çerçioğlu,  “Çine Mutaflar’da kadın kooperatifimizi kurduk. Kadınlarımız çiçek üretimi yapıyor. Büyükşehir belediyesi olarak onların ürettiği çiçekleri satın alıp parklara dikiyoruz. Karacasu’da da aynı Mutaflar’da olduğu gibi kooperatif eli ile ister kültür mantarı ister başka bir şey olsun üretim yapacak. Kadınlarımız ürettikleri el ürünlerini kooperatif aracılığıyla satabilecek” dedi.

Karacasu bölgesinde üretime kültür mantarı ile başlanacağını dile getiren Çerçioğlu, “Kadınlarımız bu bölgede başka bir üretim yapılmasını isterse onu da yaparız. Her konuda üretime destek olmaya hazırım. Pazar sorunu olmayacak. Kadınlarımızın ürettiğini BŞB olarak biz satın alacağız. Amacımız kadınlarımızın ekonomik olarak özgür olması. Başkanımız Mustafa Büyükyapıcı ile birlikte Karacasu’daki kadın kooperatifini en yakın zamanda hayata geçiriyoruz” diye konuştu. 

Kaynak : aydınyenihaber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat