Mustafa Savaş, 31 Mart'a kadar Aydın'da misafirimiz

AYDIN 24 SAAT 23 Ocak 2019 21:35
Videoyu Aç Mustafa Savaş, 31 Mart'a kadar Aydın'da misafirimiz
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efeler’de her hafta kurulan Salı pazarındaki esnafı ve vatandaşları ziyaret etti. Çerçioğlu, “Mustafa Savaş, 31 Marta kadar Aydın’da misafirimiz. Aydınlılar misafirperverdir” dedi.

Ziyaretten önce basın mensuplarının Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Savaş’ın muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla yapmış olduğu kahvaltıda söylemiş olduğu “Aydın’da jeotermali muhalefetin oyuncağı yapmayacağım” sorularını yanıtlayan Çerçioğlu, “Seçime 60 gün kala mı jeotermal aklına geldi” dedi.
Aydın’daki zengin fakir fark etmez bütün canlıların jeotermal nedeniyle kirli hava solumak zorunda bırakıldığının altını çizen Başkan Çerçioğlu, “Jeotermal, yıllardır Aydın’ın sorunu. Bu Aydın’ın gündeminde bugün olan bir şey  değil ki yıllardır var. Akılları şimdi mi başlarına gelmiş. Aday olunca mı akılları başlarına gelmiş. Aydın’da Kızılcaköy’de kadınlar bu konuda dertlerini açıkladılar protesto yaptılar. Aydın’da yer yerinden oynadı çevreciler bu konuda açıklamalar yaptılar. Bu zamana kadar hiçbir açıklama yapılmadı. Seçimlere 60 gün kala mı akıllarına gelmiş” diye konuştu. 


“SAVAŞ, BİZİM DEDİĞİMİZ NOKTAYA GELMİŞ”
Aydın’ın topraklarının çok verimli olduğunu vurgulayan Çerçioğlu, “Evet bu ülkenin enerjiye ihtiyacı var mı. Elbette var. Bugün baktığın zaman OECD ülkelerin içinde en pahalı enerjiyi Türkiye kullanıyor. Bakın 1 yıl içinde yüzde 100 elektriğe zam geldi. Fakat bu jeotermal Avrupa’da da, başka ülkelerde de kullanılıyor. Hiçbir sorun yaşanmıyor. Bizim amacımız bu sorunu gidermek. Bu sorun nasıl giderilecek. Ben söyleyeyim nasıl giderileceğini.  Firmaların ciddi anlamda yatırım yapması gerekiyor. Teknolojilerini yenilemeleri gerekiyor. Eğer sayın Savaş böyle bir şey dediyse bizim dediğimiz noktaya gelmiş. Gerçekten bundan memnun oluruz. Bu topaklarda hepimiz yaşıyoruz. Zengin de fakir de bu havayı soluyor.  Bu muhalefetin elinden alınacak oyuncak olarak görmüyoruz. Biz çok ciddi bir sorun olarak görüyoruz. Onun için biz bunu her platformda Aydın’ın geleceğini gündeme taşıyacağız.  Bizim için en önemli şey gelecek nesillere, çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmak. Bu konunun sadece seçimde gündeme getirilecek bir konu olduğunu düşünmüyorum” dedi. 


Savaş eğer büyükşehir belediye başkan adayı olmasaydı jeotermalin çevreye zararlı olduğunu kabul edip etmeyeceğini soran Çerçioğlu, “Mustafa Savaş ha bire bizi ve Aydınlıları güldürüyor. Büyükşehir olarak Aydın’daki 50 yıllık sorunları biz 5 yılda çözdük. 18 saat çalışıyoruz. Her zaman fakir fukaranın yanında olduk. Bundan kısa süre önce hiçbir evrakımız eksik olmamasına rağmen belediyemizin sağlık hizmetleri engellendi. Vatandaşın yoğun baskısıyla hiçbir eksiği olmayan ruhsatımız geri verildi. Bundan biz fakir fukara vatandaşımız adına memnuniyet duyduk” dedi.
“MUHTARLAR BİR KAMYON TAŞ İÇİN AYLARCA ÖZEL İDARENİN KAPISINDA YATIYORDU”
Savaş’ın “5 yıldan 5 yıla muhtarları 5 yıldızlı otellerde ağırlamayacağım” sözlerine Çerçioğlu, “5 yıl önce muhtarlarımız İl Özel İdaresinden bir kamyon taş almak için bir ay Özel İdaresinin kapısında yatıyordu. Bugün geldiğimiz bu süreçte, muhtarlarımızın bir telefonuyla bütün işler çözülüyor. Sayın Savaş, Aydın milletvekili. Acaba bu güne kadar kaç muhtarın kapısını çalmış. Savaş belediye başkanı adayı olunca mı aklına Aydın geldi. Biz prensip olarak bu seçimde seviyeyi düşürmeyeceğiz. Seçimi seviyeli götüreceğiz. Çünkü sayın Mustafa Savaş, 31 Marta kadar Aydın’da misafirimiz. Çünkü Aydınlılar olarak biz misafirperveriz” şeklinde yanıtladı. 


“SAVAŞ’IN AÇIKLAMALARINI SAMİMİ BULMUYORUM”
CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ise, “Aydın halkı ve çevre platformları 5 senedir jeotermalin çeverey ve insan sağlığını zarar verdiğini dillendiriyor. Aydın’da artık şehrimizin 2 km ötesinde bir jeotermal kurulum hazırlığı yapılıyor.  Bu hazırlıklar yapıldığında da kirlilikle ilgili kamuoyu yeterince bilgilendirilmedi. Ancak o dönemde bununla ilgili hiçbir tedbir alınmadı. Hatta Kızılcaköy’de halkın karşısına bir takım engeller konuldu. Şiddete başvuruldu.  Sayın Savaş’ın yaptığı bu açıklamayı ben samimi bulmuyorum” dedi. 
CHP Efeler Belediye Başkan adayı Fatih Atay, “Mustafa Savaş bu konuşmasıyla jeotermalin zararlı olduğunu kabul ediyor. Bunu düzeltme sözü veriyor. Ne kadar inandırıcı bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” şeklinde yanıtladı. 
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, Efeler Belediye Başkan adayı Atay ve İl Başkanı Çankır, Salı pazarındaki esnafı ve vatandaşı ziyaret ederek onların sorunlarını dinledi.

Kaynak : aydınyenihaber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat