Özakcan, Gazetecilerle buluştu

AYDIN 24 SAAT 11 Ocak 2018 12:11
Videoyu Aç Özakcan, Gazetecilerle buluştu
A
a

10 Ocak gazeteciler günü nedeniyle Efeler Belediyesi, Aydın'da görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu.

Keyif Bahçesinde düzenlenen kahvaltı programına Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, AGC başkanı Semra Şener, ABGC Başkanı Cem Ulucan ve basın mensupları katıldı.

Kahvaltıda konuşan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan basın özgürlüğüne vurgu yaparak “Efeler Belediyesi olarak basınımızı da ailemizin bir parçası olarak gördük. Görmeye de devam edeceğiz. Basın mensuplarımızın ülkemizde içinde bulunduğu şartları hepimiz biliyoruz. Bugün 165 gazetecimizin hapiste olduğu bir milletvekilimizin Türkiye’de herkesin bildiği bir konuda yazdığı yazıdan dolayı 25 yıl hapis cezası alarak içerde olduğu, basın özgürlüğü ölçüsü içerisinde Türkiye basın özgürlüğünü yaşıyor. Basının öneminin demokrasilerde ne kadar büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Gerçek demokrasilerin 4 temel ayağından biri de medyadır. Tabi ki basınımızın da özgürlüğü başkalarının özgürlüğünün başladığı yerde biter. Aslında özgürlük kavramının özünde de bu vardır. Özgürlük, eşitlik, adalet bunlar da Fransız İhtilali’nin temel hedefleridir” dedi.

ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK SORUNU DEMOKRASİ

Başkan Özakcan ülkedeki en büyük sorunlardan birisinin demokrasi olduğunu belirterek “Ülkemizde en büyük sorun bizim demokrasi sorunumuzdur. Demokrasinin temel değerlerini yaşama geçirdiğimiz ölçüde huzurlu, mutlu, yüzleri gülen, gelecek endişesi taşımayan bir toplum yaratabiliriz. Bırakın toplumları siyasi partilerin içinde bile demokrasiyi gereği olan ölçüde yaratmış değiliz. Özgür birey kendi aklıyla, olgunluğuyla, kendi kararını kendisi verebilen bireydir. Baskılarla, yönlendirmelerle vaatlerle,yardımlarla yapılan yönlendirmelerle yapılan yönlendirmenin sonucunda yaşanılan demokrasinin çok sağlıklı olmadığını her alanda görüyoruz. Özgürlük derken basın mensuplarının da dikkat etmesi gereken haberleri gerçek olarak sunmak olduklarının bilinci içerisinde kamu oyuyla haberlerini, yorumlarını paylaşmaları gerekir. Biz belediye olarak da bunu yaşamışızdır. Gerçek dışı haberlerle muhatap olmuşuzdur. Yanlışlıklardan da basınımızın kendisini koruması esirgemesi gerekir” ifadelerini kullandı.

YEREL BASIN DESTEKLENMELİ

Özakcan konuşmasının sonunda “Ben özellikle yerel basınımızın desteklenmesi, gerek özlük hakları gerekse ekonomik şartları yönüyle daha iyi yaşam koşullarının kendilerine sağlandığı ortamların sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Dilerim tüm basın mensubu arkadaşlarımızın da huzur içinde, gelecek endişesi duymadan, yüzlerinin güldüğü, bütün mesleki yeteneklerini ortaya koyup vatandaşlarımızla paylaştığı günleri hep birlikte görürüz” şeklinde konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat