BU TAKIM KAYYUMA GİDER

Röportaj6 Mayıs 2014 11:44
BU TAKIM KAYYUMA GİDER
A
a

İŞADAMI ŞAHİN KAYA AÇIKLAMA YAPTI

İnsan mutlaka bir yerde doğar. Burası anayurdu, baba ocağıdır. Fakat insanoğlu doğduğu yeri ne kadar severse sevsin hayatını nerede sürdürebilecek, nerede kazanabilecekse oraya kadar gider ve orada hayatını sürdürür. İnsan doğduğu yeri değil doyduğu yeri yurt edinir. Bu sözler, Spor Toto 2.Lig Beyaz Grup’ta Aydınspor 1923’e verdiği maddi destek ile son günlerde adından sıkça bahsedilen Ordulu işadamı Şahin Kaya’ya ait.
 
Şahin Kaya ile Sizler için çok özel bir röportaj hazırladık.
 
Sayın Kaya, Aydınpor1923 ile yollarınız nerede kesişti?

Aydın Belediyesi’ne yap işlet devret otoparkı işi için Aydın’da bulunurken, Kulüp Başkanı Süha Bayırlı, beni maçlara birkaç kez davet etti ve bende kendisini kırmayarak maçlara gittim. Bu süreçte Aydınspor 1923 Kulübünün 4 yıl önce kurulmuş ve 3 yıl üst üste şampiyon olmuş bir kulüp olduğunu öğrenince, her futbol taraftarı gibi bende de merak uyandırdı.  Futbola karşı olan ilgim çevremdekiler tarafından bilinir. Aydınspor 1923’ün maçlarını izlerken keyif almaya başladım. Her hafta maçını kaçırmamaya çalışıyorum. Dolayısıyla Aydınspor1923’e olan ilgim böyle başladı.

Sayın Kaya, Aydın halkı sizin Aydınspor1923 Kulübüne neden bu kadar borç para verdiğinizi merak ediyor. Siz neden bu parayı verdiniz?

Bakın olayı sizlere şöyle anlatayım; Aydın’da iş yapıyorsunuz. Futbola karşı merakınız var. Bu şehrin tek profesyonel takımı olan Aydınspor 1923’ün Kulüp Başkanı arkadaşınız ile sadece maçları izlemiyor, maçlardan sonrada takım hakkında kritiklerde yapıyorsunuz. Aydınspor1923 ile birkaç yönetici ve başkanın dışında ilgilenen kimsenin olmadığını görüyorsunuz. hiçbir bürokratın destek olmadığı takımın, devre arası kampında, maddi sıkıntılar yüzünden boykot yaptığını başkan tarafından öğreniyor ve başkanında bu anlamda zor durumda olduğunu görünce, bu duruma kayıtsız kalamıyorsunuz. Bende bir Aydınlı gibi, Aydınspor1923’ün başarılarının devam etmesi için takıma destek olmaya başladım.
Kalıcı geliri olmayan, sponsor desteği alamamış kulübün, futbolcular ve kulüp giderleri için bu paraya ihtiyacı vardı. Alışıla gelmiş yöntemlerle, kulüp yöneticilerinin kapı kapı dolaşıp para dilenmekten başka çareleri yoktur. Kısa zamanda kulüp başkanının bu parayı bulabilme ihtimali de olmayınca, kendisi benden takım için borç para istedi.  Bende arkadaşımı kırmadım ve bu destek Aydınspor1923’ün başarısı içinse, maddi imkanı olan her Aydınlının yapacağı şeyi yaparak, bu desteği verdim. O gün için takım rahat nefes aldı ve 2. yarıya sorunsuz başlayarak yoluna devam etti.

Sayın Kaya, 15 Mayıs’ta Genel Kurul var. Resmi olmamakla beraber, Fatih Dereli’nin ‘Kulübün ne kadar borcu olduğunu bilmiyoruz, öğrendiğimiz taktirde başkanlığa adayım’ şeklinde bir açıklaması var.  Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İncelediğim kadarıyla ilk etapta 31 Mayısa kadar bu takımın dağılmaması için 638 bin TL’ye ihtiyacı var. Gelecek olan yönetimin bu parayı bulması gerekiyor. Önümüzdeki sezon için vereceğimiz peşinatlar 732 bin TL. 1 milyon TL’lik icra gözüküyor. Ancak bu icralar 250 bin TL’ye çözülebilecek icralar. Çünkü anaparaları ödendi. Bunların 3 bin 5 bin lira gibi avukatlı alacakları var. 300 bin TL’ye piyasaya borcu var. Toplam 1 milyon 370 bin 178 TL para verildiğinde, bu takım önümüzdeki sezon yine oynar. Buda Aydınspor 1923 takımı için korkulacak bir durumun olmadığını gösteriyor.
Bana da 3 milyon 500 bin TL civarında borcu var. Ege bölgesinde çok takım inceledim. En az borcu olan takım Aydınspor 1923. Buca Belediyesi aylık 150 bin TL kalıcı gelir sağlamasına rağmen Bucaspor’un 25 trilyon borcu var, Altay takımının 20 trilyon borcu var, Karşıyaka’nın 33 trilyon borcu var. Dolayısıyla Ege takımlarına baktığımızda, en az borcu bulunan takım yine Aydınspor. Bu korkulacak bir borç değil. Bu yüzden de başkan adayı olacak kişi ve beraberindeki yönetim, bu parayı çok rahat bir şekilde ödeyebilir. Kaldı ki o günün şartlarında Aydınspor takımının başarısı için bu desteği yapmış birisi olarak, benim kulübün önünü tıkama gibi bir düşüncem asla olmadı. Gelecek olan yönetime, benim alacağım olan meblağ ile ilgili her türlü kolaylığı sağlayacağımı basın açıklamamızda söylemiştim.
Kalıcı geliri olmayan bir takıma başkan adayı olacağını ifade eden Fatih Dereli ile oluşacak yönetimin, bu borcu karşılayamayacağı inancındayım. Kulüpten 3 er 5 er bin TL alacaklı olan yöneticilerin paraları bile, benim verdiğim para içerisinden ödendi. Buda benim çok ağrıma gitti, bu arkadaşlar bu takımda hala yöneticilik yapıyor.

Peki, sizce Aydınspor1923, neden bu kadar borçlandı?

Sizinle isterseniz basit bir hesap yapalım. Aydınspor’un geçmiş yönetimden 400-500 TL civarında olduğu söylense de 1 milyon 250 bin civarında borcu bulunmaktaydı.  Yeni sezona başlarken aldığınız futbolcu peşinatları ve maç başları, kulüp giderlerini hesapladığınız zaman, 2. Lig statüsünde bir kulübün, bir sezon içerisinde 6 -7 milyon TL’ lik bir bütçesinin olması gerekiyor. Sizin, Federasyondan İddia ve diğer gelirleriniz 1 milyon 500 bin civarında. Kalıcı bir geliriniz yoksa 4 -5 milyon gibi bir açığınız bulunuyor. Sezon içerisinde iyi bir sponsorluk anlaşması yapmamış iseniz ve reklam gelirlerinizde yoksa şuanda kulübün içerisinde bulunan durum pekte anormal görünmüyor. Siz 2. Lig’de oynuyorsunuz 3’ncü ve ya Bal Ligi’nde değil.

Sizce Aydınspor nasıl bir yönetim anlayışıyla yönetilmeli?

Öncelikle bu kulübe gönül vermiş kişilerin yönetimde olması gerekir diye düşünüyorum.  İyi bir esnaf modeli ile yönetilirse borç kalmaz. Bu kentin bürokratları var, takıma destek vermeliler.  Kalıcı gelirler sağlanmalı. Sadece belediyeden gelecek olan gelirle yönetmeye kalkarsanız her sezon bu düştüğüz durumdan farklı olmaz. Şimdiki yönetimin içerisinde Süha Bayırlı ve birkaç yöneticinin dışında bu takıma destek verenin olmadığını gördüm.
Alt yapıya önem verilmeli, kendi içerisindeki gençleri yukarıya taşıyabilecek bir alt yapı modeli yaratılmalı. Altyapıya Serpil Hamdi Tüzün lazım. Yatacak kalkacak, futbolcu yetiştirecek ve bu işi sevda ile yapacak olan Antrenörler olmalı. Aydın’da Serpil Hamdi Tüzün gibi hocaların var olduğunu düşünüyorum.
 
 
Sizin, 15 Mayıs günü yapılacak Genel Kurul’u önceden hesaplayıp, takımı borçlandırdığınız ve başkan olacağınız söyleniyor. Başkanlığa aday mısınız?

Başkan olmak gibi bir planım asla olmadı. Zaten şuan ki mevcut başkan çok yakın arkadaşım. İnsan kendi arkadaşı ve bu takıma gönül vermiş 1 milyon Aydınlının arkasından iş çeviriri mi? Kaldı ki Bucaspor’a başkan olmam için teklif geldi, bunu bile kabul etmedim. Hayalim Aydınspor 1923’e yönetici olmaktı. Yardımcı olmaya devam edip, paramı Süper Lig’de almayı planlıyordum. Ancak, bana yapılan eleştiriler beni üzdü. Hiç kimse Aydınspor 1923’e destek vermezken, ben sahip çıktım. Zor günlerinde bir Aydınlının davranması gerektiği gibi davrandım. Teşekkür edilmesini beklerdim ama hakaretle karşılandım, bunu hak etmediğimi düşünüyorum.

Aydın’da bir gelenek var, kulüpten alacaklı olanlar, alacaklarını bağışlıyorlar. Siz alacağınızı bağışlayacak mısınız?

Geçtiğimiz gün basın açıklamasında da belirttiğim gibi, öyle yöneticiler var ki, 5 bin TL vermekten aciz. Verdiği parayı en kısa sürede almak istiyor. Ve de aldıklarını da  biliyorum. Siz olsanız, kendi ailenizin rızkını bağışlar mısınız? Geçmiş dönemde başkanlık yapan arkadaşların alacaklı olduğuna inanmadığım gibi, paralarını da bağışladıklarına inanmıyorum.

 Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Kulübü’nden alacaklıdır. Yıldırım Demirören Beşiktaş’tan alacaklıdır. Kongreden önce senetlerini almışlardır. Başkan seçilememenin hesabını yaparak kulübü borçlandırmışlardır. Ben onu bile yapmadım ve istemiyorum. Başkan dediğin,  kulüpten içeri girdiğinde, futbolcunun yüzüne baktığında, 50 bin TL çıkartabilecek bir adam olmalıdır. Şimdi biri gelip, 'Ben başkan adayıyım’, derse, projelerini bizlere sunsun, takımın önünü açalım. Bu başkan adayı kim olacaksa herkesi ikna etmeli, şehrin süzgecinden geçmeli diye düşünüyorum.

Ben başkan adayı değilim, ama aday olacak kişiye destek vereceğim. Aday olacak kişi, bana ödeme takvimi sunacak. Bende, ‘bizim yüzümüzden takımın başına bir iş gelmesin’ derim, bu takımın başarısı içinde elimden geleni yaparım ama tarihi geldiğinde paramı alırım.

Bu kulüp 15 Mayıs’ta ki Kongrede aday çıkartamazsa, kayyuma devrilir. Bu çok kötü bir durum olur. Kimse toparlayamaz, takım dağılır ve geleceği eski Aydınspor gibi olur. Çok fazla emek verdiğim ve içinde çok tatlı anılar yaşadığım bu kulüpte 2. Tansel Önder olmayacağım. Hiç kimse çıkmaz ise ben aday olup, harcadığım paranın 2 mislisi kadar para harcayacağım. Aydınspor 1923 demek, Aydın halkı demek. Burada seçilecek olan başkan 1 milyon kişinin onurunu koruyacak. Bende ekmek yediğim yere ihanet etmeyip, bu onuru asla ayaklar altına aldırmayacağım.
 
 
1000
icon
nahit kalak 7 Mayıs 2014 01:32

bak şahin kaya. senin yakın arkadaşım dediğin ve senden takım adına borç isteyen ve dahası o benim arkadaşım o varken başkanlıkta gözüm yok dediğin kişi sene başında biz seni sorduğumuzda tanımadığını söyledi. ikinci bir olaysa o para senin çocuklarının rıskı değil AYDIN HALKININ rıskıdır. kelime oyunlarıyla kendini şirin göstermeye çalışma. kimsin sen nerden geldin. park türk diyorsun orda ortaklığın yok daha doğrusu sen hiçbiryerde bir adın yok cismin yok. AMACIN NE. GİT İŞİNİ YAP AYDINSPORUMUZA DOKUNMA. O BİZİM HERŞEYİMİZ. BİRDE SEN HANGİ CÜRETLE ADAYLAR BENİMLE KONUŞMALI DİYORSUN. KİMSİN SEN YA. ÇIK BUNU AÇIKLA. HANGİ SIFATLA AYDINSPOR KULÜBÜNDE AÇIKLAMA YAPIYORSUN. SIFATIN NE SENİN. AMAN HA EKSİK OLSUN SENİN BAŞKAN ADAYLIĞI SAKIN BUNU AKLINDAN GEÇİRME. BU SENİN AYDIN HALKINA YAPTIĞIN EN BÜYÜK İHANET OLUR.

0 0 Cevap Yaz
ahmet bey 7 Mayıs 2014 00:29

kimsiniz bilemem şahsınızı ama haber içerigi tam gercekse tebrik ederim beyefendi aydınlı sahip cıkmamış beyenfendi yardıma koşmuş ülkede fotfol artık bir sektör oldu olmassa olmaz olmuş ama takımlara genel olarak kalıçı gelirler yaratmak gerekiyor olmadımıda butür hayatın gerceklerini görürsünüz bizleri aydında fotfoldan mahsum bırakmayan takımın annesi sayın özlemçerçioğluna ve yönetiçilere aydınlı sporsever olarak cok şey borcluyuz inşallah sıkıntılar biter şampiyonluga oynayan takımımız olur emegi gecen herkeze sahip cıkmalıyız bu aydınlı olsun olmasın fotbola aşık sporseverlere ihtiyac var beyefendiye saygı duymak lazım eline cebine işine sağlık fotbol sever arkadaş iyiki varsın elini taşın altını sokmayanlar düşünsün muhteşem bir röportaj olmuş cok samimi sporu seven herkeze sahip cıkmalıyız aydında maclarımız oynanmasını istiyorum hedef bank asya olmalı

0 0 Cevap Yaz
veysel özkan 6 Mayıs 2014 13:34

sayın sahın kara sızın aydında bulunma sebebınınızın otopark işi içindir dıye soylemde bulunuyorsun ya hangı otopark bu otoparka ne gıbı bır bagınız var sizin asıl işiniz nedır ne iş yaparsınız soylmde bulundugunuz otoparkın ortaklarındanmısınız ya sız kımsınız yaptıgınız işi lutfen acıklayın otoparkarlarla bı alakanız var mı yokmu .

0 0 Cevap Yaz
NAHİT KALAK

ADAMIN HİÇBİR YERDE İSMİ YOK OTOPARK DİYOR ADI YOK. ADAMIN NE İŞ YAPTIĞI BELLİ DEĞİL. KULÜBÜN BU ADAMA BORCU BİLE YOK. ONUN ADINA DEĞİL. BU PARA KİMİN PARASI O BİLE BELLİ DEĞİL.

0 0
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat