Türk Tiyatrosunda Aydınlı Bir Yazar Dr. Hidayet Sayın

AYDIN 24 SAAT 27 Mart 2017 10:36
Videoyu Aç Türk Tiyatrosunda Aydınlı Bir Yazar Dr. Hidayet Sayın
A
a

Efeler Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, “Türk Tiyatrosunda Aydınlı Bir Yazar Dr. Hidayet Sayın” isimli panel düzenledi.

 

Efeler Belediyesi’nin 25 Mart 2017 Cumartesi günü saat:16.00’da Milli Aydın Bankası’nda düzenlediği, “Türk Tiyatrosunda Aydınlı Bir Yazar Dr. Hidayet Sayın” adlı panele katılım yoğun oldu. Panel Op. Dr. Tuncay Erdemir’in Moderatörlüğünde başladı, konuşmacı olarak Dr. Hidayet Sayın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Müzeyyen Buttanrı ve Prof. Dr. Halil Buttanrı yer aldı. İlk olarak konuşan Tuncay Erdemir, katkılarından dolayı Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a teşekkür etti. Erdemir, “Konuklarımız yaşamayı, yaşatmayı bilen, iyi insanlar” ifadelerini kullandı. Daha sonra Dr. Hidayet Sayın, Çiftçi bir aile olan Mehmet Ali ve Emine’nin çocukları olarak 1929 yılında Aydının Karahayıt köyünde dünyaya geldim. Köyde dünyaya gelmekten çok mutluyum ve şanslıyım. Çünkü çocukluğum, l930’lu yılların ekonomik sıkıntıları içinde geçtiği halde, anlayışlı bir aile ortamında, her köy çocuğu gibi, duvarların dışında, doğayla içiçe,  sere serpe büyüdüm. Köy insanının yalın, sade yaşamı içinde geçen yıllarım,  içimde derin izler bıraktı. Ancak bunların, günün birinde, içimde filizleneceğini, bir dürtü olup beni yazmağa iteceğini düşünemezdim o zaman. Köyde edindiğim izlenimleri yıllar sonra oyunlarımda ortaya koydum ve köyü kent insanının ayağına taşımış oldum. Kırsal kesim insanı ile kent insanını bir araya getirdim. Üzüldüğüm bir olay benim zamanında köyümde ilkokul vardı, ama maalesef bu teknoloji çağında Köyümdeki okul kapatılmış dedi ayrıca  Türk Tiyatrosu hakkındaki bilgi ve tecrübelerini  katılımcılarla paylaştı.

Panel, Prof. Dr. Müzeyyen Buttanrı ve Prof. Dr. Halil Buttanrı’nın Dr. Hidayet Sayın’ın yaşamı ve yazmış olduğu 94 eseri hakkında bilgiler sunduktan sonra Efeler Belediye Başkanı M.Mesut Özakcan Panelistlere ve Aydın Tiyatrorosuna yapmış olduğu katkılardan dolayı Eczacı Yalçın Dinçer'e Plaket takdim etti. Daha sonra Dr. Hidayet Sayın ve Prof.Dr. Müzeyyen Buttanrı Kitaplarını dinleyiciler imzalayıp ücretsiz dağıtılması ile sona erdi.(Kadir Turhan/Aydın’da Haber)

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat