“Aydın’ın jeotermalden ülke ekonomisine katkısı 600 Milyon Dolar”

AYDIN 24 SAAT 30 Ağustos 2019 15:20
Videoyu Aç “Aydın’ın jeotermalden ülke ekonomisine katkısı 600 Milyon Dolar”
A
a

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JASDER) Başkanı Ali Kindap, gazetecileri jeotermal santralini gezdirdi. Burada açıklamalarda bulunan Kindap, “Son 10 yılda dünya ortalamasının çok üzerindeyiz. Yaklaşık yılda 250-300 mega voltluk gücü hayata geçirdik. Bu gücün Türkiye ekonomisine yıllık bir milyar dolar bir katkısı var” dedi.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JASDER) Başkanı Ali Kindap, Germencik’te faaliyette bulunan jeotermal firmasında gazetecileri ağırladı. JASDER yetkilileri ve gazetecileri Maren A.Ş Genel Müdürü Mehmet Şişman Karşıladı. Toplantıda gündemde yaşanan sıkıntılar konuşuldu.

''Jeotermalin ülke ekonomisine 1 milyar katkısı var''

JASDER Başkanı Ali Kindap ; “Maren Şirketine ait bir jeotermal santrali var. Burada bu sistemin nasıl yürüdüğünü ve nasıl çalıştığını görmenizi sağladık. Yerin 2 bin 2,500 metre derinliklerdeki kaynağı üretim kuyularına alıp hiçbir şekilde başka bir yere temas ettirmeden bu santrallere taşıyoruz. Buradaki su işlendikten sonra enerji ve ısısını alma yönünde gerçekleştiriyor. Isısı alındıktan sonrada bu su aynı şekilde enjeksiyon kuyuları vasıtasıyla yerin altına tekrar geriye yolluyoruz. Bu şekildeyken çevreye ve doğaya bir zarar vermesi söz konusu olamaz. Sadece yer altından çıkan bir gazın doğaya salınması kokusu var. Bu da jeotermal santrallerinin yıllar sonra rayına oturmasıyla azalıyor. Yüzde 99,99 oranında olan bu karbondioksit gazda termik santrallerden çıkan gaz ortalamasının altına düşmüş olacak. Son 10 yılda biz dünya ortalamasının çok üzerinde yaklaşık yılda 250-300 mega voltluk gücü hayata geçirdik. Bu gücün Türkiye ekonomisine olan katkısına bakarsak, yıllık bir milyar dolar civarında bir katkısı olduğunu gösteriyor. Türkiye’de yüzde 60’a yakın gücün Aydın’da olduğunu düşündüğümüzde buradan elde edilen gelir yıllık 600 milyon dolar ülke ekonomisine katkı sağlandığını görmekteyiz. Aydın şu anda üretmiş olduğu elektrik kendi ihtiyacının çok üzerindedir. İhtiyacın fazlası da şebekeler sayesine yakın civardaki Manisa, İzmir ve Denizli illerinde rahatlıkla kullanılmaktadır.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat