“Gelir adaletsizliği eşitsizliğin ilk göze çarpan sonucudur”

AYDIN 24 SAAT 10 Aralık 2019 16:39
Videoyu Aç “Gelir adaletsizliği eşitsizliğin ilk göze çarpan sonucudur”
A
a

Aydın Barosu İnsan Hakları Komisyonu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü sebebiyle basın açıklaması düzenledi. Aydın Barosu yaptığı açıklamada, İnsan Hakları Bildirgesi’nin 71. yılında olmasına rağmen ulusal ve küresel anlamda insan hakları ihlallerinin hali... 10 Aralık 2019 Salı 16:15

Aydın Barosu İnsan Hakları Komisyonu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü sebebiyle basın açıklaması düzenledi.

Aydın Barosu yaptığı açıklamada, İnsan Hakları Bildirgesi’nin 71. yılında olmasına rağmen ulusal ve küresel anlamda insan hakları ihlallerinin hali hazırda devam ettiği söyledi.

Baro Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıya İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Elanur Konuksever, İnsan Hakları Komisyonu Koordinatörü Burak Özdemir, Aydın Barosu Başkan Yardımcısı Mete Özcan, Komisyon Üyeleri Hicran Danışman, Umut Yener Köse ve Ecem Sandıkçı katıldı.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 1. maddesinde bulunan “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar” ifadesine karşın, pratikte insanların ancak maddi güçleri, etnik kökenleri veya nüfuzları ölçüsünde eşit olduklarını görmezden gelmek mümkün değildir” diyen Aydın Barosu, “Gelir adaletsizliği bu eşitsizliğin ilk göze çarpan sonucudur. Sermayenin gücü ve şirketlerin siyaset üzerindeki etkisi sayesinde getirilen düzenlemelerle, ifade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü başta olmak üzere pek çok özgürlüğe yapılan müdahalelerle, sermaye sahibi olmayanların yalnızca sermayenin büyümesine ömrünü vakfettiği bir düzen kurulmuştur. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin tarafı olan ülkemizde ise yapılmak istenen tüm çalışmalara rağmen bireysel hak ve özgürlüklerin gerçek anlamda hâkim kılınamadığı malumun ilanıdır. Yaşam hakkı, ifade özgürlüğü, adil yargılanma, savunma, sağlıklı çevrede yaşama, eğitim, barınma gibi en temel hakların ihlal edildiği; hemen her gün kadın cinayetlerinin yaşandığı, bir doğal güzelliğin yok edildiği, yine çocukların cinsel istismar aracı haline geldiği bir kimliğe bürünmüştür. Bu ihlallerin bir sorumlusu olarak devletin doğrudan yerel ve uluslararası mahkemelerde yargılandığı pek çok olay yanında, üstü örtülen nice adli vaka da tarih sayfalarındaki sıcaklığını korumaktadır. 2019 yılı içinde, haber yaptığı için, ders verdiği için, çoğunluğun dışında siyasi fikirlere sahip olduğu için, avukatlık yaptığı için, attığı tweet için bazen de sırf haksızlığa ses çıkarmak istediği için tutuklanan insanlara, anayasaya aykırı olarak engellenen onlarca toplantı ve gösteri yürüyüşüne şahit olduk. Bu nedenle özgürlüğün kural olduğunu tekrar ederken, ihlallerin artık istisnai olmadığını da yüksek sesle söylemek zorundayız. Aydın Barosu İnsan Hakları Komisyonu adına herkesin temel hak ve özgürlüklere saygı duyduğu, ayrımcılığın olmadığı, kimsenin ötekileştirilmediği, çağdaş, hukukun üstünlüğüne inanan, düşünce ve ifade özgürlüğünün yaşandığı, insan hakları ihlallerinin hiçbir şekilde yaşanmadığı, birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde, insana insan olduğu için değer veren bir dünya özlemiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, hepinize saygılarımızı sunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat