10 Yıl Aradan Sonra Denizlerden Sevindiren Haber

TÜRKİYE 1 Eylül 2015 14:16
Videoyu Aç 10 Yıl Aradan Sonra Denizlerden Sevindiren Haber
A
a

Bandırma'da Balık Tezgahları Şenlendi.

Yeni av sezonunun başladığı ilk gün, balık tezgahları şenlenirken, hamsi bolluğu yaşandı ve 10 yıldır tezgahlardan uzak olan Erdek uskumrusu yeniden tezgahlardaki yerini aldı.
Av yasağının kalkmasıyla birlikte gece saatlerinde “Vira Bismillah” diyerek Marmara Denizi’ne açılan Balıkesir Bandırma ilçesindeki balıkçılar, Bandırma Körfezi’nde balık bereketi ile karşılaştı. Hamsi ve sardalye akını ile karşılaşan balıkçılar, tonlarca hamsi ve sardalyenin yanı sıra, 10 yıldır denizlerimizde pek rastlanmayan Erdek uskumruları yakaladı. Sabah saatlerinden itibaren Bandırma Balık Hali’ndeki balık satış tezgahlarında balık bolluğu yaşanmaya başladı. Balık satış dükkanlarının tezgahları, satıcıların nidalarıyla inlerken, hamsinin kilosu 10 Tl, uskumrunun kilosu 25 TL, palamutun tanesi 25 TL’den alıcı bekliyor. Sezonun bereketli olacağını söyleyen balık satıcıları, “Sezon açıldı ve tezgahlarımız şenlendi. 10 seneden beri olmayan hakiki uskumru bugün geldi. Yaklaşık 10 bin kasa hamsi geldi limanımıza. Sardalya, istavrit, levrek, palamut, tekir geldi. İnşallah bu yıl bereketli bir sezon geçireceğiz. Normalde palamutlar Eylül ayının 17’sinden sonra çıkardı. Ama şimdi var. Yeni sezonu hamsiyle başlamış olduk. Bugün kilosu 10 TL, ama bir hafta sonra 5 TL’ye kadar düşer. Yeni sezonumuz tüm balıkçı camiasına hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
Balık tezgahlarının yeniden hareketlendiğini gören Bandırmalı vatandaşlar da, sabah saatlerinden itibaren balık halindeki tezgahları boş bırakmadı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat