500 Yaşındaki Zeytin Ağacı Minik Öğrencilerin Elinden Yeniden Hayat Buldu

TÜRKİYE 28 Eylül 2015 15:46
Videoyu Aç 500 Yaşındaki Zeytin Ağacı Minik Öğrencilerin Elinden Yeniden Hayat Buldu
A
a

Transplantasyon Yöntemiyle İzmir'den Getirilen 500 Yaşındaki Zeytin Ağacı, Minik Öğrenciler Tarafından Expo Alanında Toprakla Buluşturuldu

Halide Edip Adıvar Anaokulu öğrencileri, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında EXPO 2016 Antalya sergi alanında ağaç dikti. Antalya Valisi Muammer Türker ile birlikte 500 yıllık zeytin ağacına toprak atıp, can suyu veren minikler “doğayı sevelim” mesajı verdi.
2015-2016 Eğitim öğretim yılının başlangıcı ve İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında, Aksu’da bulunan EXPO 2016 Antalya Sergi alanında ağaç dikimi gerçekleştirildi. Etkinliğe katılmak üzere alana gelen Antalya Valisi Muammer Türker ve İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, VIP Binası önünde EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Vekili Faik Akturan ile Genel Sekreter Yardımcıları Mücahit Şengül ve Rıdvan Mescioğlu tarafından karşılandı. Halide Edip Adıvar Anaokulu öğrencileri ise Vali Türker ve İl Milli Eğitim Müdürü Gülay’a çiçek sundu.
Karşılamanın ardından Vali Türker ile yaşları 4 ile 5 arasında değişen 20 anaokulu öğrencisi, EXPO Tepesi yamacında İzmir’den gelen ve transplantasyon yöntemiyle EXPO 2016 sergi alanında yeniden hayat bulan 500 yıllık zeytin ağacına minik küreklerle toprak attı. Vali Türker, isim tabelasını ağaca bağladıktan sonra öğrencilerle birlikte ağaca can suyu verdi.
Yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zilinin çaldığı gün böylesi anlamlı bir etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Antalya Valisi Muammer Türker ağaç dikiminin ardından şunları söyledi:
“Bugün, normal okul açılış programlarını yaptıktan sonra Antalya’nın ve Türkiye’nin sembollerinden birisi olan EXPO sahasında bir ağaç dikme törenini küçük yavrularımızla birlikte gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Çocuklara sordum yaşları 5 civarında. Anasınıfı öğrencileri. Diktiğimiz ağaç İzmir’den buraya getirilen bir zeytin ağacı o da 500 yaşında. Yani 500 yıldır İzmir’de yaşayan bir ağaç bugünden itibaren EXPO’da yaşamaya devam edecek. Ama EXPO’ya zaten toplamda 25 bin civarında ağaç dikilecek. Burada ağaçlarımız çocuklarımızla birlikte yaşamaya devam edecekler.”
EXPO’nun temasının “Çiçek ve Çocuk” olduğunu hatırlatan Vali Türker, “Bizim EXPO’nun teması bildiğiniz gibi “Çiçek ve Çocuk”. Yani bitkiyle, tabiatla, böcekle, tabiat adına ne varsa hepsiyle çocuklarımızın haşır neşir olmasını sağlayacak bir tema seçilmiş bir durumda. Ve buraya en fazla yakışacak olan temalardan bir tanesi de bizatihi bu çocuklarımızın kendisi. Bugün bu ağaç dikme törenini hem tabiatı sevdirme adına hem EXPO’da çocukların varlığını ortaya koyma adına sembolik bir değeri olan faaliyet adına planladık. Planlayan ve emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.
Vali Türker, ağaç dikiminin ardından çocuklara çeşitli hediyeler verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat