ABGC Başkanı Ulucan, Fatih Atay’ın hediyesini kabul etmedi

AYDIN 24 SAAT 8 Ocak 2021 17:00
Videoyu Aç ABGC Başkanı Ulucan, Fatih Atay’ın hediyesini kabul etmedi
A
a

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla hediye gönderen Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ı geri çevirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABGC Başkanı Cem Ulucan şu ifadeleri kullandı:

Arkadaşlar, hatırlarsanız seçimden önce 10 Ocak 2019 günü o sırada belediye başkan adayı olan Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, cemiyeti ziyaret etmiş ve "Beni seçimden sonra da eleştirebilirsiniz. Beni eleştiriyorsunuz diye katkı sunmayacağım anlamı yok" demişti. Ancak gelinen süreçte sayın başkan gazeteleri ilan listesinden çıkartmakla tehdit ediyor. İlanın hangi sayfada ve kaç liradan yayınlanacağına kadar kendisi karar veriyor. Bu baskı ve dayatmayı kabul etmiyoruz. Bu nedenle bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle cemiyeti ziyaret eden Efeler Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fetanet Kula ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Münür Ali Koç'u makamımızda misafir ettim.
Kendilerine ziyareti nezaketen kabul ettiğimi söyledim ve 10 Ocak 2019 yılında cemiyeti ziyaret eden Fatih Atay'ın "Beni seçimden sonra da eleştirebilirsiniz. Beni eleştiriyorsunuz diye katkı sunmayacağım anlamı yok" sözlerini hatırlattım.

Kendilerine, "Sayın başkan seçimden önceki sözünü unuttu ve şimdilerde gazetecileri ilan listesinden çıkartmakla korkutmaya çalışıyor. Gönderdiği ilanların hangi sayfada ve kaç liradan yayınlanacağına da kendisi karar veriyor. Demokratik ve devrimci kimliğine aykırı davranıyor. Basın özgürlüğünün önemine ilişkin açıklamalar yapan bir belediye başkanına gazetecilere yaptığı baskı yakışmıyor. Süslü cümlelere veya hediyelere ihtiyacımız yok. Seçildiği günden bu yana basın müdürü veya danışmanı konusunda birçok değişikliğe gittiğini de hepimiz biliyoruz. Şuanda da Aydın dışından; Aydın'ı bilmeyen ve gazetecileri ayağına çağırarak ukalalık yapan bir basın danışmanı ile çalışıyor. Arkadaşlarımızın genel olarak hem basın danışmanından hem de bizzat başkanın kendi eylemlerinden rahatsızlığı var. Ziyaretiniz için teşekkür ederim ancak söylem ve eylem arasındaki bu çelişkiden dolayı hediyenizi kabul etmeyeceğim" dedim.
 
SEÇİMDEN ÖNCEKİ AÇIKLAMASI:

10 OCAK 2019

CHP'nin Efeler Belediye Başkan Adayı Fatih Atay, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Atay'ı Cemiyet Başkanı Cem Ulucan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Efeler Belediye Başkan Adayı Fatih Atay, gazetecilerin mesleki sıkıntılarının çözümünde yerel yönetimler olarak katkı sunmak istediklerini, gazeteciliğin kamuyu denetlemek adına en önemli meslek olduğunu söyledi. Atay, seçim çalışmaları kapsamında kendisine yönelik eleştiri ve yorumları da saygıyla karşıladığını, seçildikten sonra da kendisinin eleştirilmesi gerektiğini savundu. "Gazeteciler olarak zor bir süreçten geçtiğinizin farkındayım. Aydındaki yerel basının güçlenmesinden yanayım. Elimden gelen desteği eşit olarak göstermeye hazırım. Bana olan eleştirilerinize saygı duyuyorum. Beni eleştiriyorsunuz diye katkı sunmayacağım anlamı yok. Elbette ki katkım olacak. Beni seçildikten sonra da eleştirin. Beni eleştirin ki hatamı bileyim. Muhalefet olursa belediye başkanı iyi çalışır muhalefet olmazsa her şey aynı olur" dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat