ADD AYDIN GENÇLİĞİNDEN 102. YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ KONFERANSI

AYDIN 24 SAAT 18 Mart 2017 02:58
Videoyu Aç ADD AYDIN GENÇLİĞİNDEN 102. YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ KONFERANSI
A
a

Çanakkale Zaferinin 102. Yılı dolayısıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şubesi Gençlik Kolu tarafından bir konferans gerçekleştirilmiştir. Dernek binasında sunulan konferansa ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı M. Nedim Barış, ADD yönetim Kurulu Üyeleri ve vatandaşlar katıldılar. Konferans ADD Aydın Şubesi üyesi araştırmacı/tarihç

Çanakkale Zaferinin 102. Yılı dolayısıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şubesi Gençlik Kolu tarafından bir konferans gerçekleştirilmiştir. Dernek binasında sunulan konferansa ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı M. Nedim Barış, ADD yönetim Kurulu Üyeleri ve vatandaşlar katıldılar. Konferans ADD Aydın Şubesi üyesi araştırmacı/tarihçi Selahattin Keykubat’ın aktarımıyla yapılmıştır. Dernek binasında gerçekleştirilen konferansı ilgili bir topluluk izlemiştir. Çanakkale Zaferini slayt gösterileriyle izleyenlere aktaran Keykubat sunumunu renklendirdiği anekdotları ile izleyenleri duygulandırmıştır.

Konferansına Çanakkale cephesinin Birinci Dünya Savaşının en önemli cephelerinden biri ve dünya tarihinde çok büyük öneme sahip olmasını aktararak başlayan Keykubat sözlerine devamla… “Çanakkale Savaşı sadece ulusal tarihimizin değil, sonuçlarını hepimizin bildiği dünya tarihinin de akışını değiştiren önemli bir savaş olmuştur. Çanakkale haritalardan ve hafızalardan silinmek istenen bir milletin varoluş mücadelesi verdiği “yok olmayacağım” dediği yerdir. Çanakkale savaşı sadece gecesini gündüze katan kahraman Türk askerinin mücadelesi değil aynı zamanda cephe gerisinde kalanlarında savaşı olmuştur. Çocukları, eşleri cephede savaşan anaların savaşı olmuştur. Mücadele böylelikle sadece muharebe siperlerinde değil evde tarlada ve yaşamın her alanında, Anadolu da topyekün verilmiştir. Çanakkale sıradan bir tarih öyküsü değil, Türk’ün dirilişi, M. Kemal Atatürk’ün ortaya çıktığı, Emperyalizme meydan okunan bir büyük tarihsel olaydır.

Bir millet kahramanlık destanını hep birlikte yazmıştır. Çanakkale’de savaşanlar yaşamak, yaşatmak için öldüler. Milli Mücadele’yi kazandıran, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu hazırlayıp bugünlere gelmesini sağlayan bu cephede verilen hayatlardır.

Çanakkale muharebelerinde Türk milleti işgalci emperyalizmi denize dökmüştür. Aynı zamanda Çanakkale savaşında Mustafa Kemal’in askeri dehası tüm dünya tarafından görülmüş ve tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının en gözde komutanı olmuştur. M. Kemalsiz bir Çanakkale yazılamaz. Emperyalist devletler asılsız gerekçelerle Kasım 1914’te Türk yurdunu işgale kalkışmışlardır. Emperyalist devletler ile sekiz buçuk ay süren kanlı muharebeler sonucu Türk milleti galip gelerek dünya tarihine adı Çanakkale olan şerefli bir zafer eklemişlerdir. Çanakkale muharebelerinde galip gelmemize rağmen üç yıl sonra Damat Ferit ve Vahdettin’in İngiliz işgalini istemesi sonucu cephede kazandığımız zaferi masada Mondros Antlaşması ile geri vermiş bulunduk. Çanakkale Zaferi sadece Türk dünyası için değil İngiliz, Fransız, Rus, Anzak, Arap, Alman vs. uluslar içinde çok büyük öneme sahiptir. Ve hala üzerinden 102 yıl geçmesine rağmen öneminden hiçbir şey eksilmemiştir”. Diyerek devam etmiş, konferansının akışında Çanakkale ‘de olayların geçtiği mahalleri slaytlar eşliğinde izleyenlere aktarmıştır. Toplantının sonunda ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş ve Gençlik Kolu sorumlusu Tunahan Karadeniz tarafından konuşmacıya teşekkür belgesi takdim edilmiştir.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat