Afrodisias, Dandalaz Çayı ve 57 hayvan türü tehlikede

AYDIN 24 SAAT 30 Nisan 2020 16:11
Videoyu Aç Afrodisias, Dandalaz Çayı ve 57 hayvan türü tehlikede
A
a

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Karacasu’da başlatılan JES çalışmalarını fırsatçılık olarak değerlendirdi. Bülbül, faaliyet alanının tarım arazisi olduğunu, Afrodisias Antik Kenti ve Dandalaz Çayı’na da yakın olduğunu söyledi.

Aydın iline bağlı Karacasu’da jeotermal kaynak arama faaliyeti için ÇED süreci başlatıldı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Covid-19 salgını sürecinde yapılan bu çalışmaların fırsatçılık olduğunu söyledi. 3 ayrı bölgede arama yapılacağını ve toplam 4 bin 312 hektarlık bir alan için ÇED başvurusunda bulunulduğunu belirten Bülbül arazinin neredeyse tamamının tarım arazisi olduğunu belirterek, “Türkiye’de son 10 yılda çiftçi sayısı yüzde 38 azalırken, tarım alanları son 15 senede yüzde 12, sebze bahçeleriyse yüzde 15 küçüldü. Bunun önüne geçmek gerekirken hala tarım arazileri JES çalışmalarına açılıyor” dedi.
 
Sondaj çalışması yapılacak yerlerin özelliğine dikkat çeken Bülbül şunları söyledi:
 
“Sondaj çalışması yapılacak alanlardan birinin yanında Dandalaz Çayı var. Bir başka sondaj çalışması yapılacak yerin 6 kilometre uzağında tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar uzanan Afrodisias Antik Kenti bulunuyor. Yapılacak bu çalışmalar doğal ve kültürel yaşamı, ülkenin asıl ihtiyacı olan tarım alanlarını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca proje alanı ve etki alanında 57 tür hayvan yaşamakta. Bölgenin doğal bitki örtüsünün de tahrip edileceği hesaba katıldığında ekosisteme verilecek zararın telafisi mümkün değildir.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat