Amacına Uygun Kullanılmayan Teknolojik Cihazlar Sıkıntıya Neden Oluyor

TÜRKİYE 12 Mayıs 2014 10:36
Videoyu Aç Amacına Uygun Kullanılmayan Teknolojik Cihazlar Sıkıntıya Neden Oluyor
A
a
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırmaya göre çocuklarda bilgisayar kullanma yaşı 8 iken internet ve cep telefonu kullanma yaşının ise 9 olduğu açıklandı. Uzmanlar sadece haberleşme ve bilgi alma amacı ile kullanılması gereken telefonların son zamanlarda çocukların oyuncağı haline geldiğini ve bu durumun da çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu belirttiler.
TÜİK verilerine göre; Türkiye nüfusu 2013 yılı sonu itibariyle 76 milyon 667 bin 864 iken bunun 22 milyon 761 bin 702’sini çocukların oluşturduğu belirtildi. Hızla artan kentleşme ve bayanların ‘Önce kariyer sonra çocuk’ düşüncesi gibi çeşitli nedenlerle doğumların ileri yaşlara ertelenmesi ile sonradan olan çocukların anne-babalarından istedikleri şeyleri daha kolay elde ettikleri belirlendi. Uzmanlar üzülmesin veya ağlamasın diye çocukların istediği her şeyin yapılmasının yanlış olduğunu belirtirken, Türkiye’de bu yanlışların en başında çocukların cep telefonu ya da bilgisayarı sürekli oyuncak olarak kullanmasının geldiği belirtildi.
“CEP TELEFONU OYUNCAK NİYETİNE KULLANILIR OLDU”
Gelişen teknoloji ile birlikte herkesin sahip olduğu cep telefonlarının evde çocukların oyuncağı haline gelirken bir çok çocuk cep telefonu ya da bilgisayar ile oyun oynamayı önemli bir ödül olarak kabul etmeye başladı. TÜİK verilerine göre çocukların bilgisayar kullanmaya başlama yaşı 2013 yılında 8 iken İnternet kullanmaya başlama yaşı 9 ve cep telefonu kullanmaya başlama yaşı ise 10 oldu. 6-15 yaş grubu çocuklarda 2013 yılında kendi kullanımına ait bilgisayara sahip olanların oranı yüzde 24,4, cep telefonuna sahip olanların oranı yüzde 13,1 ve oyun konsoluna sahip olanların oranı yüzde 2,9 oldu. Teknolojiyi yanlış kullanma oranı her geçen yükselirken, Türkiye'de her 4 kişiden yalnızca birinin kitap okuma alışkanlığı olduğu toplumumuzun yaklaşık yüzde 32'sinin hiç kitap okumadığı da 2013 yılında kayıtlarına geçen acı bir gerçek oldu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat