Aydın’Da 1412 İş Yerinde Gıda Denetimi Yapıldı

AYDIN 24 SAAT 19 Ağustos 2015 10:17
Videoyu Aç Aydın’Da 1412 İş Yerinde Gıda Denetimi Yapıldı
A
a

Aydın'da Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Temmuz ayında yürütülen gıda güvenliği çalışmalarında yapılan bin 412 denetim sonucunda mevzuata uymayan işletmelere para cezası kesildi.
Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Temmuz ayı içerisinde de, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam ediliyor. Aydın’da toplam, bin 689 adet gıda üretim yeri, 14 bin 404 adet gıda satış ve toplu tüketim yerinden Temmuz ayında gıda üretim yerlerine 329 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise bin 83 adet olmak üzere toplam; bin 412 adet denetim gerçekleştirildi. Denetim İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme vakalarına istinaden il genelinde toplam 31 adet numune alındı. Temmuz ayı içerisinde; İl Genelinde Gıda üretim, Satış ve Toplu Tüketim yerlerinde yapılan denetimler ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği yasal işlem uygulandı.
Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Temmuz ayı içerisinde 81 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek; 778 bin 880,78 kilogram kuru incir, 42 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 475 bin 012,43 kilogram muhtelif gıda maddesi olmak üzere toplam; 1 milyon 253 bin 893,21 kilogram gıda maddesi ihracatı gerçekleşti.
ALO Gıda 174 hattına, Temmuz ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 44 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 30 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 9 adet olmak üzere toplam 83 adet şikâyet geldi. Şikayetlerle ilgili olarak 65 adet işletmenin denetimi sonlandırılmış olup, mevzuata aykırı herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadı.
2015 yılı Temmuz ayı gıda güvenliği çalışmalarıyla ilgili olarak Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı GGBS (Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi)’ne kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 110 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” denildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat