Aydın’da Bağımsız Denetimin Önemi Konuşuldu

AYDIN 24 SAAT 16 Haziran 2015 10:19
Videoyu Aç Aydın’da Bağımsız Denetimin Önemi Konuşuldu
A
a

Aydın’ın Efeler İlçesinde, “Bağımsız Denetimin Önemi, Gerekliliği Ve Kalkınmadaki Rolü" Konulu Konferans Düzenlendi.

Aydın’ın Efeler ilçesinde, “Bağımsız Denetimin Önemi, Gerekliliği ve Kalkınmadaki Rolü" konulu konferans düzenlendi. Konferansın sonunda 18 denetçiye mühür ve beratları teslim edildi.
Aydın Bağımsız Denetçiler Derneği (AYBADER) ve Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) ve Adnan Menderes Üniversitesi’nin (ADÜ) müştereken düzenlediği “Bağımsız Denetimin Önemi, Gerekliliği ve Kalkınmadaki Rolü” konulu konferans ADÜ Atatürk Kongre Merkezinde yapıldı.
Konuşmacı olarak Kamu Gözetimi Kurumu Başkanı Seyit Ahmet Baş, KGK Başkan Yardımcısı Osman Dereli, SPK Yönetim Kurulu Üyesi Himmet Karadağ, AYBADER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sezgin Demir ve Aydın Sanayi Odası (AYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin’in katıldığı konferansı Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Cavit Bircan, Aydın Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müsevitoğlu, Aydın Vergi Denetim Kurulu Başkanı Mehmet Yolcu, Aydın SMMM Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Açan ve Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karabenli ile çok sayıda konuk izledi.
AYBADER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sezgin Demir ve ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bürccan’ın açılış konuşmalarının ardından geçilen konferansta ilk sunumu yapan KGK Başkanı Seyit Ahmet Baş, küreselleşen sınırların olmadığı dünya ekonomisinde daha çok şirketin rekabet edebilir seviyeye ulaşması gerektiğini söyledi. Baş; şirketlerin sermaye yapısıyla daha güçlü hale gelebilmesi, büyümesi ve dolayısıyla ülke ekonomisinin büyümesi ve de yatırım yapılabilir şirket sayısının artması için güvenilir bilgiye olan ihtiyacın bağımsız denetimle mümkün olacağını kaydetti.
KGK Başkan Yardımcısı Osman Dereli de, konuşmasında şirketlerin halka arzında bağımsız denetimin zorunlu unsur olduğunu belirterek, “1 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla 2015 yılı için tespit edilen kriterler 50 milyon TL aktif toplamı, 100 milyon TL net satış hasılatı ve 200 çalışandır. 2013 ve 2014 yıllarında bu kriterlerden herhangi ikisini sağlayan şirketler, 2015 yılında bağımsız denetime tabi olacak. Söz konusu şirketlerin sayısının 5 bin civarında tahmin ediliyor. Her yıl bu kriterlerin kapsamının daraltılarak daha çok şirket bağımsız denetimin kapsamına alınacak” dedi.
AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin ise, firma sahipleri ve iş dünyası olarak bağımsız denetimi önemsediklerini ifade etti. Halka açılmanın, büyümenin ve rekabetin bağımsız denetimle sağlanacak doğru ve güvenilir bilgiyle sürdürülebilir hale geleceğini belirten Şahin, “Ülkemizin en büyük ilk 1000 şirketinin içerinde 8 şirketi olan Aydın’ımızda bağımsız denetime tabi olan şirketlerimiz var. Bu sayının önümüzdeki dönemde daha da artacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.
Konferansın son bölümünde Kamu Gözetimi Kurumu tarafından tescil işlemleri sonuçlanan 18 bağımsız denetçinin mühür ve beratları, KGK Başkanı Seyit Ahmet BAŞ tarafından kendilerine teslim edildi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat