Aydın’Da Gıda Denetimleri Ağustos Ayında Da Devam Etti

TÜRKİYE 15 Eylül 2015 10:48
Videoyu Aç Aydın’Da Gıda Denetimleri Ağustos Ayında Da Devam Etti
A
a

Aydın'da Gıda Denetimleri Ağustos Ayında'da Devam Etti

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ağustos ayı içerisinde, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine devam etti.
Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ağustos ayı içerisinde gıda sektöründe yapılan denetimlerin sayısal verilerini açıkladı. Denetimlerin Ağustos ayı içerisinde de sıkı şekilde yapıldığını belirten Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Bircan, "Aydın’da toplam, bin 674 adet gıda üretim yeri, 13 bin 933 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunmakta olup, Ağustos ayında gıda üretim yerlerine 199 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise bin 414 adet olmak üzere toplam; bin 613 adet denetim gerçekleştirilmiştir. Denetim İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme benzeri istinaden Aydın genelinde toplam 29 adet numune alınmıştır. Ağustos ayı içerisinde; İl Genelinde Gıda üretim, Satış ve Toplu Tüketim yerlerinde yapılan denetimler ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği yasal işlem uygulanmıştır. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce Ağustos ayı içerisinde 70 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek; 647 bin 185,40 kg kuru incir, 55 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 318 bin 064,22 kg muhtelif gıda maddesi olmak üzere toplam; 965 bin 249,62 kg gıda maddesi ihracatı gerçekleşmiştir" dedi.
Vatandaşların ALO Gıda 174 hattına, günün her anında ulaşabileceklerini belirten Bircan, " Ağustos ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 51 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 41 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 16 adet olmak üzere toplam 108 adet şikâyet gelmiştir. Şikayetlerle ilgili olarak 89 adet işletmenin denetimi sonlandırılmış olup, denetimler sonucu 1 adet Gıda Üretim yerine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği yasal işlem uygulanmıştır. Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın GGBS (Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi)’ne kaydedilmektedir" diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat