Aydın İnciri, Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde

AYDIN 24 SAAT 26 Nisan 2017 14:49
Videoyu Aç Aydın İnciri, Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde
A
a

Aydın Ticaret Odası, 28-29 Nisan tarihlerinde Ankara Ticaret Odası Congresium’da düzenlenecek olan “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”ne katılacak.

Aydın Ticaret Odası, 28-29 Nisan tarihlerinde Ankara Ticaret Odası Congresium’da düzenlenecek olan “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”ne katılacak. Türkiye’nin coğrafi işaretli yöresel ürünlerinin tanıtımı için ATO Congresium’da 8 bin metrekarelik bir alana 130 stant kurulacak. Avrupa Birliği’nden tescilli 3 ürünün damga vuracağı zirveye Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da teşrif edecek.

Mesut Yar’ın sunuculuğunu yapacağı zirve, konferans, fuar ve ikili iş görüşmeleri olmak üzere üç ana başlık altında gerçekleştirilecek. 28 Nisan tarihinde yapılacak olan konferansta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Aydın’ın Avrupa Birliği Coğrafi İşaretli ürünü Aydın İnciri hakkında bir sunum gerçekleştirecek.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde ikinci tescili, ilk yetişmiş ürünü olan Aydın İnciri’nin yurt içi ve Avrupa Birliği’ndeki tescil süreciyle ilgili bilgiler verecek olan Hakan Ülken, “Daha önce bir televizyon kanalında söylediğim gibi “İncir Norveç’te yetişeydi biz eczanelerden tek tek ilaç niyetine alıyorduk.” Yöresel değerlerimize öncelikle biz sahip çıkmalıyız ki başkaları gelip sahiplenmesin. İncirin Avrupa Birliği tescili, Avrupa’da raf fiyatına yansıyarak ihracatçımıza kazandıracaktır. İhracatçımızın kazanması Aydın’ın kazanması aynı zamanda Ülkemizin kazanması demektir. Bu açıdan zirvede yer alacak 200’ün üzerinde tescilli ürünün Avrupa Birliği’nde tescillerinin yapılması çok büyük önem arz ediyor”, dedi.

Zirve kapsamında oluşturulacak fuar alanında Aydın İnciri ile birlikte Avrupa Birliği Coğrafi İşareti olan Antep Baklavası’nın yanı sıra yurt içi coğrafi tescili yapılan 200’ün üzerinde ürünün tanıtımı yapılacak.

Kaynak : Haber Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat