Başkan Çankır’dan Aydın’daki sarık olayına tepki

AYDIN 24 SAAT 20 Kasım 2020 14:29
Videoyu Aç Başkan Çankır’dan Aydın’daki sarık olayına tepki
A
a

Aydın İmam Hatip Lisesi’nde 3 öğrencinin derse sarık ve şalvarla girdikten sonra öğretmeni tehdit etmelerine CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır sert tepki gösterdi. Başkan Çankır, “Ayrıştırma dili kullanarak kindar bir nesil yetiştirmeye çalışanların sonuçlarını bugün her yerde yaşamaktayız” dedi.

Aydın İmam Hatip Lisesi'nde görev yapan kadın öğretmen E. S, 15 Kasım günü, hafta sonları diğer öğrenciler gibi müfredat derslerini okulda gören açık imam hatip lisesi 9-C sınıfı öğrencilerinin, Arapça dersine girdi. Sınıftaki öğrencilerden 3'ünün şalvarlı-sarıklı sınıfta oturduğunu gören öğretmen, “Ortaöğretim Yönetmeliği'ne” göre, sarıklarını çıkarmalarını istedi. Öğrencilerden M.H.K, “Sen benim sarığımı çıkaramazsın. Kadın başına konuşma, zaten saçını başını açıp gelmişin, kadın-madın demem döverim” diyerek, öğretmenin üzerine yürüdü.

Başkan Çankır tepki gösterdi

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, “Aydın İmam Hatip Lisesi'nde bir öğrenci derse sarıkla girmesine öğretmen uyarıda bulunuyor, öğrenci ise senin dedelerin dedelerimi astı, başın da zaten açık, kadın falan dinlemem seni döverim bak diye karşılık veriyor. Ayrıştırma dili kullanarak kindar bir nesil yetiştirmeye çalışanların sonuçlarını bugün her yerde yaşamaktayız. Okullarda öğretmenlere karşı saldırılar ve saygısızlıklar artarak devam etmektedir. Sarıkla okula gitmek yasada dahi suç iken öğrenci bu cesareti nereden almaktadır? Cumhuriyet'e yönelik saldırılar, hükümet organında yer alan yetkili ve onların yandaşlarının açıklamaları bugün gelinen noktanın tek sorumlusudur. Cemaat ve tarikat yapılanlamaları ile birçok çocuğumuzun beyinleri yıkanıyor. 15 Temmuz'dan ders almayanlar koltukları uğruna yine saf tuttukları bu yapılarla öğrencilerimizin geleceklerini çalıyorlar” dedi.

Başkan Çankır açıklamasının devamında şunları söyledi:

Öğretmenlerimiz bu ülkenin geleceğine yön veren evlatlarımızın pusulasıdır. Öğretmenlerimize saygı duymalı, okullarımızın ise laik ve bilimsel bir eğitimle çocuklarımızın gelişimine katkı sunmaları gerekmektedir. Cumhuriyet ile benimsenmiş, laiklik ile harmanlanmış, Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirleri ile aydınlanmış nesillere ihtiyaç duyduğumuzu, tüm siyasi anlayışların benimsemesi gerektiğini 15 Temmuz'da gördük.
 
1000
icon
Aslan taş 29 Kasım 2020 01:14

Arkadaşlar bu olay saptirilmiştir haber tamamen yanlıştır anlatıldığı gibi değil olayı birde karşı taraftan öğreninde konuşun önüne gelen olayın aslını bilmeden konuşmuş haber yalandır haberiniz olsun

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat