Başkan Mersin: 15 liraya mı gideceğiz, 55 liraya mı gidemeyeceğiz

AYDIN 24 SAAT 6 Temmuz 2020 10:22
Videoyu Aç Başkan Mersin: 15 liraya mı gideceğiz, 55 liraya mı gidemeyeceğiz
A
a

CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, 8 iptalden sonra 9’uncu da ihalesi gerçekleşen Aydın-Denizli Otoyolu’nun geçiş ücretleriyle ilgili basın açıklaması yaptı.

CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, Aydın-Denizli Otoyolu’nun tamamlanması durumunda geçiş ücretlerini ne kadar olacağını sordu. Başkan Mersin, “Öğrendiğimiz kadarıyla 8 iptalin ardından geçtiğimiz Cuma günü Aydın-Denizli otoyolu ihalesi yapılmış. Ve yine öğrendiğimiz kadarıyla 6 firma ihaleye katılmış… Tabi bu hükümet için, hele bir de konu 8 kez iptal edilmiş, başlanamamış bir iş olunca erken konuşmamakta, ilk kazmanın vurulduğu güne kadar beklemekte fayda var… Ancak ben yine de tüm iyi niyetimle, ihalenin sorunsuz sonuçlandırılacağı ve işe başlanacağına olan sonsuz inancımla, hem bilgilenmek hem de kamuoyunun bu vesileyle bilgilenmesi amacıyla çeşitli sorular sormak isterim” dedi.

Karayolları tarafından işletilen diğer otoyol fiyatlarından örnek veren Başkan Mersin, “Tabi bu sorularımı da sormadan evvel örneklerine bakıp kamuoyunu mevcut örnekler üzerinden de bilgilendirmek isterim. Hepinizin malumu mevcut yaklaşık 100 km uzunluğunda Aydın - İzmir otoyolunun kullanım ücreti 6tl, yine 56 km uzunluğunda İzmir – Çeşme otoyolu 4.5tl, 182 km uzunluğunda Niğde – Mersin otoyolunun kullanım bedeli ise 16.25tl ve son örnek olarak 322 km uzunluğa sahip Adana – Urfa otoyolunda bir binek aracın geçiş bedeli Karayolları tarifesine göre 18,50tl. Şimdi bütün bu örnekleri neden verdim? Tamamı Karayolları tarafından işletilen bu otoyolların kullanım bedelleri dikkate alındığında, yaklaşık olarak bağlantı yollarıyla birlikte 163 km olacağını öğrendiğimiz Aydın – Denizli otoyolu kullanım bedelinin de 13-15 tl civarında olması gerektiğini bekliyoruz. Şimdi kamuoyunda dolaşan bir takım haberlere göre bu otoyolumuzda 5 euro / cent / km olarak belirlenmiş bir bedel varmış. Yani iddia doğruysa 13-15 tl ye kullanmamız gereken bu yol bugün bitmiş olsa yaklaşık 7 euro gibi bir bedelle kullanacağız. Yani bugünkü kurla 55 liraya yakın bir bedel. 15 lira nerdee, 55 lira nerde? Şimdi buradan yetkililerin, AKP yöneticilerinin acilen cevaplaması için bu soruyu buraya bırakıyorum. Evet AKP’li arkadaşlar, biz bu yol bittiğinde Aydından Denizli’ye 15 liraya mı gideceğiz, 55 liraya mı gidemeyeceğiz? dedi.

Aydın-Denizli Otoyolu’na geçiş garantisi verilip verilmediğini de soran Başkan Mersin, “15 lira diyebiliyorsunuz ne ala… 55 lira diyorsanız, hele bir de işin altından gidemesek de ödeyeceğimiz Euro cinsinden geçiş garantisi çıkar da vatandaşa geçse de geçmese de ödeyeceksiniz denirse yandı gülüm keten helva” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat