Başkan Özcan, 'O' tarihi yer için kolları sıvadı

AYDIN 24 SAAT 6 Temmuz 2019 11:28
Videoyu Aç Başkan Özcan, 'O' tarihi yer için kolları sıvadı
A
a

Aydın Nazilli'ye bağlı Esenköy Mahallesi'ndeki 400 yıllık Arpaz Kalesi, restore edilerek turizme kazandırılacak.

Aydın'ın Nazilli ilçesine bağlı Esenköy Mahallesi'ndeki 400 yıllık Arpaz Kalesi, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Özcan’ın girişimleri ile restore edilecek.

2009 yılından bu yana restore edilmesi için uğraşan mahalle halkının sesini Başkan Özcan duydu. Daha önce üniversiteli gençlerin sosyal medyada farkındalık oluşturmaya çalışmaları ve mahalle halkının uzun uğraşlar verdiği tarihi yapı için harekete geçen Başkan Özcan yerinde inceleme yaptı.

Başkan Özcan, ‘’Önümüzdeki günlerde Arpaz Beylerin Hacı Hasan Bey’e ait konağının restorasyon çalışmalarını başlatabilmek, bu tarihsel yapıyı yaşatabilmek ve turizme açılmasını sağlamak adına önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuracağız’’ dedi.

Nazilli'ye bağlı Esenköy'de bulunan yapı grubu, bir Karya kenti olan Harpasa Kalesi'nin eteklerine kurulmuş. Büyük çiftlik işletmesinin sahibi, Arpaz Beyleri tarafından 19. yüzyıl başlarında inşa ettirilmiş. Yetkililerin 17. ve 18. yüzyıllara ait, Osmanlı Dönemi kalıntıları ile karşılaşması üzerine  kalenin daha erken dönemlerde yapılıp, sonradan yenilendiği düşünülüyor. Bir bey konağı olan Arpaz Kalesi’nde güvenlik kulesi, ambar, ahırları ve müştemilatı ile bir şatoyu andırıyor. Kule, Arpazlı Hacı Hasan Bey'in, II. Mahmut zamanında Rodos'tan getirdiği ustalara yaptırılmıştır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat