Başkan Özcan, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle mesaj yayınladı

AYDIN 24 SAAT 20 Eylül 2019 13:52
Videoyu Aç Başkan Özcan, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle mesaj yayınladı
A
a

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Tüm vatandaşlarımızı sağlık sorunları için duyarlı olmaya ve birbirimizi desteklemeye davet ediyorum” dedi.


Başkan Özcan mesajında; “Dünya nüfusu ve paralelinde Türkiye nüfusumuz hızla yaşlanmaktadır. Uzun süreden beri yaşlı nüfus, genç nüfusa oranla artış göstermektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlılık ile birlikte belli başlı yaşam sıkıntıları gündelik yaşantıyı etkileyen fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal bozukluklar baş göstermektedir. Eski zamanlarda insanların bazı hastalıkların adlarını dahi bilmezken şimdilerde ise maalesef o hastalıkların çeşitleri bilinmektedir. Diabet, kanser, eklem problemleri gibi maalesef Alzheimer hastalığı, (eskilerin tabiri ile bunama), artık bilindik ve şaşırmadığımız hastalıklar arasına girdi. Beyin dokusunun hasarı ile gün yüzüne çıkan, kişide bilişsel bozukluklarla hayatı zorlaştıran bu hastalık özellikle bireylerin günlük yaşantılarını olumsuz etkilemektedir. Başta basit unutkanlıklar; tarih, isim, yer ve zaman gibi kavramların karıştırılması ve ilerleyerek yakın çevreyi tanımama, muhakeme yeteneğini kaybedilmesi gibi sorunlarla karşı karşıya gelinmektedir. Alzheimer hastalığı bireyin yaşantısının zorlaştırdığı gibi aile fertlerinin ve yakın çevresini de olumsuz etkilemektedir. Şimdilik geri dönüşü ve tedavisi olmayan bir hastalık grubunda olsa da ülkemizde ve dünyada bilim insanları tarafından araştırılmakta ve ümit ediyoruz ki çözümü bulunmuş bir hastalık olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Nazilli Belediyesi olarak Alzheimer hastalarına ve ailelerine destek olmak amacıyla Dr. Rıza Arpaz Alzheimer Hasta ve Yakınları İle Buluşma ve Danışmanlık Merkezi’nde hizmet verdiklerini belirten Başkan Özcan; “Her gün düzenli olarak bu merkezde yaşlılarımıza sosyal etkinlikler yaptırarak hastalığın bir nebze de olsa hızla ilerlemesini engellemekte ve bakımlarından dolayı ağır yük altındaki ailelerine destek sunmaktayız. Yaşlılarımız merkezden yararlanırken ailelerin de kendilerine zaman ayırmaları, biraz dinlenmelerini ve günlük işlerini rahatça görebilmelerine imkan sunmuş oluyoruz. Bu çalışmaların örneklerinin artması için elimizden gelen tüm çalışmaları yapmaktayız” sözlerini kaydetti.
Nazilli’de yaşayan vatandaşlara çağrıda bulunan Başkan Özcan; “Ailenizde ve çevrenizde basit unutkanlıklar yaşayan, mukayese sorunu olan yani Alzheimer hastalığını anımsatan belirtilere rastladığınızda hızlıca hekimlerimize, sağlık kuruluşlarımıza müracaat ediniz. Belki ciddi bir sorunu engelleyebilir, hastalık seyrini yavaşlatabiliriz. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü sebebi ile tüm vatandaşlarımızı sağlık sorunları için duyarlı olmaya ve birbirimizi desteklemeye davet ediyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat