Beyoğlu’Ndaki İşletmelere Teknolojik Denetim

TÜRKİYE 20 Ağustos 2015 09:17
A
a
Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan karekodlu ruhsat denetimi sistemi, Beyoğlu’ndaki işletmelere zamandan büyük tasarruf sağlıyor. Teknolojiden faydalanılarak tablet aracılığıyla uygulanan denetimler, dakikalar süren işlemleri saniyelere indiriyor.
Beyoğlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen karekod uygulamasıyla ilçedeki işletmelerin dakikalarca süren denetimleri sona erdi. Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan uygulama, hem zabıta ekiplerinin hem de işletmecilerin işlerini kolaylaştırıyor. Pratik uygulama sayesinde iş yeri sahipleri rahatsız edilmeden barkod okuma işlemi yapılarak denetimler yapılmış oluyor. Böylece belediyeye olan borcu, çevre temizlik borcu gibi bilgiler tablet sayesinde o anda öğreniliyor.
2014 yılında başlatılan uygulama, özellikle İstanbul’un en işlek mekanlarından olan Taksim bölgesinde denetimleri rahatlatıyor. Yerli ve yabancı turistlerin önemli uğrak mekanlarından biri olan bölgede zamandan tasarruf sağlayan uygulama, denetlemeleri saniyelere indiriyor. Bu da hem işletmeci hem de görevlilere büyük kolaylık sağlıyor.
İşletmelerinin dış cephesine yapıştırılan karekodlar, denetime gelen zabıta ekipleri tarafından ellerindeki tabletler aracılığıyla özel olarak üretilmiş program sayesinde okutuluyor. Bu sayede iş yeri hakkındaki bütün dokümanlar tablet ekranından görülebiliyor. İş yerinin ruhsat, vergi levhası ya da cezai işlemleri buradan takip ediliyor. Denetimler sırasında gerekli tebligatlar da tabletle yapılan işlemler sayesinde anında yazıcından çıktı alınarak yapılıyor.
İş yerlerinde denetim gerçekleştiren zabıta memuru Emrah Aydoğan, “Öncelikle bu uygulamanın işletmeciler için en iyi yönü, işletmenin kapısına yapıştırılan karekod uygulamasıyla elimizdeki tabletle içeri girip esnafla ruhsat ve vergi levhası gibi bilgileri sormadan bu karedoku okutup tabletle işletmeye ait herhangi bir bilgiye ulaşabilir ve işlem yapacağım zaman yanımızdaki yazıcımız ile de yazılı belgelerimizi alıyoruz. Şuan buraya yaptığımız uygulama dışarıya masa ve sandalye koyarak yaya geçişini engellenmemesi yönünde ve ruhsat açma-kapatma saatlerine uyması yönünde yazılı tebligat yaptık” dedi.
ESNAF UYGULAMAYI DESTEKLİYOR
Taksim bölgesinde işletmecilik yapan Ali Demirel, “Müşteri rahatsız edilmeden gelip dışarıda barkoda bakılıyor ve eksiğimiz varsa bilgi veriliyor. Bu da çok iyi bir uygulama. Öncekilerde ruhsat isteniyordu, vergi levhası isteniyordu. Birçok sorun ve zaman kaybı oluyordu. Şimdi böyle bir durum yok” diye konuştu.
Esnaf Mehmet İler ise, “Barkod sistemi bizim için esnaflar açısından güzel bir sistem. Bu sistem öncesinde zabıtalar denetime geldiklerinde müşteri potansiyelimiz yabancı olduğu için rahatsız olanlar oluyordu. Dolayısıyla bizim için müşteri kaybı yaşanıyordu. Bu barkod sistemiyle gelen arkadaşlar barkodu okutuyor” dedi.
Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri, eksik ruhsatlı olan dükkanları gezerek iş yeri sahiplerine karekod sistemine geçmeleri için uygulama hakkında çeşitli bilgiler veriyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat