Birlik olmayı başaran köylülerin gelirleri arttı

TÜRKİYE 29 Ocak 2018 10:35
Videoyu Aç Birlik olmayı başaran köylülerin gelirleri arttı
A
a

Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Cincin Mahallesi’nde 13 yıl önce kurulan kooperatif yetiştiricilerin yüzünü güldürdü. Örgütlü yetiştiricilik sayesinde gelirleri artan köylüler hem sütlerini daha fazla fiyata satıyor hem de ihtiyaçlarını daha kolay karşılıyor.

Normal şartlarda 1 lira 25 kuruşa satılan sütü, kooperatifleşmeyi sağlayabildikleri için aldıkları destekle 1lira 65 kuruşa sattıklarını belirten köylüler, 13 yıl önce kurulan Cincin, Çakmar, Zeytinköy ve Boydere Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi sayesinde yüzlerinin güldüğünü belirttiler.
Kooperatif sayesinde köylülerin rahat ettiğini belirten Cincin Mahallesi yetiştiricilerinden Şadiye Serindağ ve Hamit Eskizler, tüm çiftçilerin örgütlenmesini istediler. 13 yıl önce kurulan kooperatif sayesinde köylülerin Pazar sıkıntısı yaşamadığını ve soğuk zincir ile sütlerini fabrikaya ulaştırdığını belirten Başkan Remzi Arslan, “Ülkemizdeki tarımsal üreticilerin en büyük sıkıntıların biri örgütlenememek idi. Cincin ve çevre köyleri olarak 13 yıl önce birlikteliği başarıp bu kooperatifin kuruluşu sağlandı. Kooperatif kurulmadan önce çeşitli firmalar süt topluyor idi. Zaman zaman satış ve satılan sütün parasını almada yetiştiricimiz sıkıntı yaşıyordu. Artık yetiştiricimiz her ayın 25’inde süt parasını alıyor. Yem ihtiyaçları ayın 1’ile 10’u arasında çiftçinin ahırına kadar kooperatif aracılığı ile götürülüyor. İhtiyaçları olması halinde çiftçimiz avans çekebiliyor. Yeri geldiğinde makine ve ekipman desteği de sağlanıyor. İyi niyet ve konusunda uzman yönetim kurulu başkanı olursa kooperatif sayesinde yetiştiriciler rahat ediyor” diye konuştu.
Arslan, şu anda kooperatif olarak günlük 10 ton süt alımı yaptıklarını ve yılın her günü hizmet verdiklerini belirterek üyelerin de kooperatife sahip çıkmasını istedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat