Bursa’Daki Şifalı Kaplıca Suyu Yeni Tesislere Dağıtılıyor

TÜRKİYE 29 Ağustos 2015 12:17
Videoyu Aç Bursa’Daki Şifalı Kaplıca Suyu Yeni Tesislere Dağıtılıyor
A
a

Bursa'da Termal Su 5 Yeni Noktaya Götürüldü

Bursa’da bugüne kadar 45 konaklama ve sağlık tesisini termal suyla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, 5 tesisi daha listeye ekledi.
Çekirge’deki 2 otel, 2 sağlık merkezi ve 1 yüzme havuzuna termal su verilmesi yönündeki çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehri Odunluk bölgesinden Kültürpark’a kadar termal su koridoruna alacaklarını, dünyanın en iyi kaplıca tesislerini kamulaştırma çalışmaları süren Sıcaksu bölgesine kuracaklarını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konaklama ve sağlık tesislerine termal su verilmesi yönündeki faaliyetleri yerinde inceledi. Çekirge semtinde sürdürülen hat döşeme çalışmaları hakkında Jeotermal AŞ Genel Müdürü Hasan Aydın’dan bilgiler alan Başkan Altepe, Kültürpark’tan Odunluk’a kadar olan bölgenin termal koridor kapsamına alınacağını kaydetti.
Bugüne kadar kentte 45 tesisi sıcak suyla buluşturduklarını, 5 tesisin daha birkaç gün içinde aynı imkana sahip olacağını belirten Başkan Altepe, kamulaştırma çalışmaları süren Sıcaksu bölgesine dünyanın en iyi termal tesislerinin kurulacağını söyledi. Yapılan çalışmalar sonucunda artık Bursa’nın hemen her otelinin sıcak su kullanır hale geldiğini ifade eden Başkan Altepe, “Son bağlantılarla birlikte 50 tesise ulaşmış oluyoruz. Kükürtlü-Kültürpark termal bölgesiyle Çekirge termal bölgesi birleştirilmiş oluyor. Çekirge Meydanı’na yapılacak bağlantı hattıyla Odunluk bölgesi de sisteme dahil olacak. Gerek Kültürpark gerekse Odunluk hattı ısı ve terfi merkezi sayesinde çift taraflı olarak beslenebilecek. Artık bu bölgelerdeki tüm tesisler, her yönüyle sıcak suyu kullanmış olacak” dedi.
SICAKSU’DA KAMULAŞTIRMA SÜRÜYOR
Başkan Altepe, Sıcaksu bölgesine dünyanın en iyi termal tesislerinin kurulacağını da ifade etti. Bölgede kamulaştırma çalışmalarının sürdüğünü, alanın 4’te 1’inin satın alınarak Büyükşehir mülkiyetine girdiğini açıklayan Başkan Altepe, “Çalışmalar sona erdiğinde, yaklaşık 200 dönümlük alanda dünyanın en modern tesisleri kurulmuş olacak” diye konuştu.
VATANDAŞLAR KAZILAN ASFALTIN BİR AN ÖNCE KAPATILMASINI İSTİYOR
Öte yandan yatırımcılar, termal suyun bir çok noktaya taşınmasının güzel bir gelişme olduğunu kaydederken, özellikle kazı çalışması yapılan bölgelerdeki vatandaşların ise bazı şikayetleri bulunuyor. Vatandaşlar özellikle Kükürtlü Caddesi’ndeki çalışmanın bir hafta önce tamamlandığını asfalt çalışması yapılmadığı için cadde boyundaki çukurların kazalara davetiye çıkardığını ifade ettiler.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat