CHP'li Bülbül; Öğrenciler cemaatlerin eline bırakılıyor

AYDIN 24 SAAT 20 Ağustos 2019 12:36
Videoyu Aç CHP'li Bülbül; Öğrenciler cemaatlerin eline bırakılıyor
A
a

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül yurtlardaki yatak kapasitesinin yetersiz olmasından dolayı öğrencilerin cemaat yurtlarına mecbur bırakıldığını iddia etti. Vekil Bülbül, bir basın açıklaması yaparak Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na seslendi.

Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarına başvuran ancak devlet yurtlarına yerleşemediği için eğitimini maddi zorluklar nedeniyle yarıda bırakmak veya kaydını dondurmak zorunda kalan öğrencilerin olduğunu söyleyen Vekil Bülbül; ‘’Bunun yanında bazı öğrenciler ise yine aynı sorun nedeniyle dernek, vakıf ya da cemaat yurtlarına gitmek zorunda kalmaktadır. Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sistemine göre, 207 adet üniversitede öğrenim gören 7 milyon 740 bin 502 üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi Yurtlar Kurumu’nun mevcut yatak kapasitesi ise 750 bindir. Üniversite öğrencilerinin %10’luk kısmı devlet yurtlarından yararlanabiliyorken, geriye kalan %90’lık kısmı ise yüksek fiyatlarla özel yurtlara ya da cemaat yurtlarına/evlerine mecbur kalmaktadır’’ dedi.

Üniversite öğrencilerinin yurtlarda yeterli kontenjan olmadığı gerekçesiyle barınmalarına olanak tanınmadığını, bazı yurtlar hükümete yakınlığı ile bilinen dernek ve vakıflara hibe edildiğini söyleyen Süleyman Bülbül Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na açıklık getirilmesi gereken sorular yönelterek kamuoyunu bilgilendirmesini istedi.  

Vekil Bülbül; Bakanlık öğrencilerin yurt sorununu çözmek adına ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

Son beş yılda kaç üniversite öğrencisi devlet yurtlarından yararlanmak için başvuruda bulunmuş, bunların kaçı yurtlara yerleştirilmiştir?

Yapılması planlanan ve yapım aşamasında olan kaç yurt vardır?

 Kamuya ait bina, tanışmaz ve arsalar öğrencilerin barınma sorunlarını çözmeleri için neden Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüklerine değil de, vakıf, dernek vb. kuruluşlara devredilmektedir?

Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının giderilmesi için ne kadar bütçeye ihtiyaç vardır?  

 Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı kaç adet özel yurt vardır?

Bu yurtların kaçı hangi dernek ve vakıflara aittir? Kapasiteleri nedir?

Üniversitelerde okuyan 47 bin 751 engelli öğrenci için yurtlarda gerekli şartlar sağlanmış mıdır?

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat