CHP’li Kurt: Kadın cinayetleri bireysel olaylar değildir

AYDIN 24 SAAT 17 Ekim 2020 11:03
Videoyu Aç CHP’li Kurt: Kadın cinayetleri bireysel olaylar değildir
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi Didim Kadın Kolları Başkanı Arzu Kurt, geçtiğimiz günlerde ayrılmak istediği erkek arkadaşı tarafından öldürülen Hatice Tusu için mesaj yayımladı.

Başkan Kurt mesajında şu ifadeleri kullandı:
Son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri eğitimli, eğitimsiz, köylü, kentli, genç, yaşlı demeden sistematik bir şekilde artmaktadır.
Kadın cinayetleri bireysel olaylar değildir. Toplumun kadına bakışı, kadının hak ve özgürlüklerinin tanınmaması, erkek egemen anlayışın değiştirilmeye çalışılmaması, kadının üzerinde yanlış beyanlara son verilmemesi ve kadının birey olmasının önüne devamlı olarak set çekilmesinin sonucunda gelinen noktadır ve toplumsal bir sorundur.
Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla ilgili mücadeleye dair Avrupa konseyi İstanbul Sözleşmesi’ni imzalamış ve bir takım taahhütler altına girmiştir. Bunlardan en önemlisi toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, Cinsler arası her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması, kadının ekonomik, sosyal ve siyasi olarak güçlendirilmesi için her türlü düzenlemeyi yapmak ve önlemi almaktır. Dolayısı ile devlet kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve kadını her alanda güçlendirmekle görevlidir.
Görüyoruz ki, geçtiğimiz günlerde Didim’de bir kadın arkadaşımızda kadın cinayetine kurban gitti. İstanbul sözleşmesi tam anlamıyla ülkemizde uygulansaydı Hatice Tusu arkadaşımız bugün aramızda olacaktı.
Yetkilileri taahhüt ettiği görevleri yerine getirmeye çağırıyor, kadın cinayetlerini önlemek, kadın cinayetlerinde asla cezai indirim yapılmaması için her türlü yasal düzenlemeyi yapmak ve uygulamaya geçirmek üzere biran önce gereğini yapmasını bekliyoruz.
Biz kadınlar olarak kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini lanetliyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha buradan duyuruyoruz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat